Výběru symboliky a svatého ochránce na hasičských praporech je potřeba věnovat mimořádnou pozornost
Heraldika se po tisíciletí vyjadřuje přesně, jasně, dle ustálených pravidel a právě díky tomu je její poselství přenositelné i dalším generacím. Hasičské prapory mají také svou typickou symboliku, odborníci z firmy Alerion přitom ale vždy dbají na to, aby každý z praporů byl zcela jedinečným a neopakovatelným originálem. Správný hasičský prapor by měl kombinovat tradičních motivy spolu s osobitými prvky, které ho učiní nezaměnitelným.
Vzhled svého praporu má každý sbor zcela ve svých rukou. Žádné dva hasičské prapory by neměly být stejné, Někdy se setkáváme s tím, že k nám přijde sbor, který by chtěl vyhotovit prapor podle vzoru již některého existujícího.
To ovšem nikdy nedoporučujeme a vždy se snažíme jednotě pomoci nalézt její osobité vyjádření. Každý sbor má jedinečnou historii, významné životní milníky a místní zajímavosti, které lze do vzhledu praporu promítnout.
vysvětluje Tomáš Pokorný z firmy Alerion
Na přední stranu praporu (také avers nebo líc) se obvykle vyšívá hasičský znak, mohou se zde objevit nostalgické hasičské symboly, název sboru, letopočet jeho založení nebo rok pořízení praporu.
Zadní strana praporu (také revers nebo rub) je tradičně vyhrazena pro zpodobnění některého z patronů, nejčastěji svatého Floriána, ale jak si dále ukážeme, nejen jeho.
Po obvodu praporu jsou pak umístěny zdobné obvodové linky a rohové motivy (např. lipové ratolesti, rostlinné motivy, hasičské i jiné symboly a další stylizace).
Tradiční barevnou kombinací hasičského praporu je červeno-modrá varianta (oheň-voda), i když ani zde se nejedná o žádné závazné pravidlo.
Škála motivů, které se mohou na vašem praporu objevit, je však mnohem širší, proto se každému hasičskému sboru věnujeme a diskutujeme jejich představu, kterou poté přenášíme do finálního návrhu.
Krásné ukázky praporů jsme dělali například v červeno-bílém provedení i jiných variantách.
doplňuje Pokorný
Výběru samotného patrona na praporu je potřeba věnovat mimořádnou pozornost. Vždyť je to právě on, kdo drží nad hasiči ochrannou ruku. Bdí však i nad občany a celým městem či obcí.
Nejčastěji se setkáváme s přáním na vyšití oblíbené podoby či vyobrazení sv. Floriána, ať už pochází z kroniky, kostela, kaple nebo z pera grafiků, malířů nebo heraldiků Alerionu.
Sv. Florián se narodil ve 4. století před Kristem na území dnešního Rakouska, které tehdy náleželo k Římské říši, a byl důstojníkem římské armády. Tehdy byli křesťané pronásledováni. Byl odsouzen poté, co chtěl osvobodit křesťany patřící k jeho armádě.
Protože svou víru neodvolal, byl mučen a následně svržen s kamenem přivázaným k hrdlu z mostu do řeky. Po celé naší vlasti i v Evropě najdeme velké množství staveb jemu zasvěcených. Kostelů kapliček, božích muk, postranních oltářů v kostelech i samostatných soch na náměstích.
Svatý Florián bývá zobrazován jako voják, od doby renesance většinou římský, ale i ve středověkém brnění. Často s korouhví v ruce, s vědrem vody, kterým hasí hořící dům nebo kostel či kapličku. Málokdy se setkáme se znázorněním Floriana jako starce, ačkoliv tak byl vyobrazován např. na fresce ze 12. století v klášteře Nonnberg v Salcburku. Od té doby (asi od 13. století) je už vidět pouze jako mladý muž, což je z historického hlediska přesnější.
Každého světce na vyobrazeních určují jeho atributy. Svatý Florián má kromě praporce, zbroje a vědra i mlýnský kámen, který poukazuje na jeho mučednictví. V menšině případů je zobrazován i jako orel, který hlídal podle legendy jeho mrtvé tělo. Pokud v obci nikdy nehořelo, tak na praporech nehasí, ale žehná.
Ve stínu svatého Floriána je pak i několik dalších světců, kteří se na hasičských praporech vyskytují. Jedná se především o ty nejznámější, kterými byl například patron zemí českých sv. Václav nebo věrozvěsti sv. Cyril a Metoděj.
Na některé realizace praporů s patrony i těmi méně obvyklými se můžete podívat v následující fotogalerii.
Seriál: Firma Alerion
Pro vyšívané prapory se jezdí do Brna, firma Alerion je vyrábí starobylými a léty prověřenými řemeslnými postupy
Možná právě dnes stojíte před významným rozhodnutím – plánujete pro svůj hasičský sbor výrobu nového praporu. Při jeho výběru je ale potřeba myslet na spoustu věcí,…
S respektem k práci hasičů již více jak 20 let
V minulém roce 2020 to bylo přesně již 22 let, kdy se na Vysočině, ve městě Bystřice nad Pernštejnem, několika vysokoškolským studentům, nadšencům do historie a…
Alerion: Vyšívané prapory, které přetrvají po generace. Rok 2020 je jubilejní
Firma Alerion v roce 2020 slaví 20 let práce pro hasiče, zároveň je také výročí 100 let naší státní vlajky. Připraven je proto bonus 20 tisíc korun.
Naše státní vlajka slaví tento rok 100 let, uspořádejte nezapomenutelnou oslavu na její počest
Jeden z nejvýznamnějších, nejznámějších a nejviditelnějších symbolů České republiky slaví své kulaté výročí. Řeč je o státní vlajce, která nás na společné cestě…
Vzácné umění tradiční ruční výšivky vyzdvihne jedinečnost hasičského praporu
Prapor odpradávna zhmotňoval ideje a myšlenky hasičského poslání. Pod jeho žerdí se slavily úspěchy i uctívala památka zesnulých. Prapor svou krásnou symbolikou vetkanou…
Rituály a ceremonie při hasičských oslavách oživují tradice a historii
Hasičské oslavy, výročí a plesy jsou důležitou součástí kulturního života v obci. Jedním z nejkrásnějších okamžiků bývá vítání nového hasičského praporu do života, který…
Díky daru sponzorů si SDH Velké Němčice ke 120. výročí pořídil repliku praporu
Výročí založení sboru je vždy ideální příležitostí k uspořádání oslavy, která připomene, co vše místní hasiči pro své spoluobčany nezištně dělají. SDH Velké Němčice…
Oslavy 120. výročí sboru SDH Rakšice zkrášlil nový slavnostní prapor
Žehnání novému praporu je pro každý sbor významným milníkem, který se nesmazatelně zapíše do jeho historie. Sdružení dobrovolných hasičů z Rakšic si ke svému 120. výročí…
Souhrnná kolekce symbolů pro hasiče zajistí dokonalou prezentaci každému sboru
Náš seriál o hasičských praporech se nachýlil ke konci. Víme už, jak prapor vybírat, restaurovat, jak se o něj starat i jaké k němu opatřit příslušenství. Známe…
Krásnými prapory se můžou pochlubit i hasiči na Slovensku, jsou zdobnější než ty české
V jednom z minulých dílů našeho seriálu o praporech jsme psali o vydařených realizacích českých hasičů z poslední doby. Ovšem byla by škoda nenahlédnout k našim sousedům…