VIDEO: Představujeme autobus Irisbus Crossway, nový přírůstek do techniky HZS krajů
V dnešní technice si blíže představíme novinku ve vybavení hasičských záchranných sborů krajů – autobus Irisbus Crossway 12M, který byl devíti zástupcům za naší přítomnosti předán v pátek, 7. prosince, o čemž jsme vás na našem webu samozřejmě informovali.
Podvozek
Irisbus Crossway je model meziměstského linkového autobusu, který v rámci koncernu Irisbus vyrábí společnost Iveco Czech Republic Vysoké Mýto (dříve Karosa). Jedná se o dvounápravový autobus se standardně vysokou podlahou (860 mm). Hnací náprava je zadní, motor a převodovka se nacházejí v zadní části autobusu.
Evropská unie pomůže s nákupem dalších 88 kusů hasičské techniky
První technika z peněz Unie byla předána ve Vysokém Mýtě, hasiči získali deset nových autobusů
Rám podvozku tvoří svařené podélníky a trubkovité příčníky. Bočnice, které jsou vytvořeny z trubkových rámů, jsou oplechovány lepenými ocelovými plechy. Přední čelo vozu je vyrobeno z lisovaného plechu, zadní tvoří plastový panel. V interiéru jsou sedačky pro cestující rozmístěny 2+2 se střední uličkou, v zadní části jsou sedadla umístěna na vyvýšené podestě. V pravé bočnici jsou dvoje výklopné dveře. První jsou umístěny před přední nápravou, druhé před nápravou zadní.
Na zádi autobusu je namontováno tažné zařízení. Na pravém boku jsou pod nerezovým posuvným víčkem přípojky pro připojení na stálý rozvod vzduchu a konzervátory akumulátorů.
Motor a převodovka
Autobus je osazen motorem Iveco Cursor o výkonu 280 kW. Objem motoru je 7,8 litru a nejvyšší kroutící moment 1 500 Nm. Tento šestiválec je přeplňován turbodmychadlem s proměnnou geometrií (vzduch-vzduch) s mezichladičem chlazeným vodou.
O přenos hnací síly od motoru na zadní nápravu se stará dvanáctistupňová robotizovaná převodovka ZF AS-Tronic s intardérem.
Robotizovaná převodovka (nebo automatizovaná převodovka) je automobilní převodovka, která sama řadí rychlostní stupně a sama ovládá spojku, takže se obsluhujícímu řidiči jeví jako automatická převodovka. Na rozdíl od hydrodynamické automatické převodovky je však automatizovaná převodovka principiálně shodná s obyčejnou manuální převodovkou, avšak spojku a řazení neovládá řidič, ale řídící jednotka.
Vybavení autobusu
Autobus má 39 míst k sezení. Pro účely evakuace je vybaven minikuchyňkou pro ohřev potravy a chladničkou integrovanou v přístrojové desce. Vozidlo je rovněž vybaveno klimatizací.
Nechybí kotvící úchyty pro transport vozíčkáře a zdravotnická nosítka, která jsou v úložném prostoru na pravé straně. Autobus má rovněž zvětšené rozteče uchycení sedadel. Ta jsou vybavena dvou a tříbodovými (vždy přední v segmentu) bezpečnostními pásy.
Samozřejmostí je vybavení komunikačními prostředky integrovaného záchranného systému (digitální terminál Matra). Jelikož se jedná o vozidlo zvláštního určení, je speciálně upraveno a schopno jízdy rychlostí až 130km/h.
Na střeše autobusu nechybí modrá rampa výstražného zvukového zařízení vepředu a dvojice zábleskových majáků vzadu. Dvě doplňující LED blikačky jsou uchyceny pod přední maskou. Vozidlo je provedeno v hasičských barvách, tedy červené s bílým pruhem. Pruh tvoří reflexní fólie.
Cena vozu je 4 366 800 Kč, přičemž 85 % způsobilých výdajů je spolufinancováno z Integrovaného operačního programu Evropské unie.
Základní takticko-technická data:
- Délka 11 995 mm
- Šířka 2 550 mm
- Výška (s klimatizací) 3 455 mm
- Rozvor 6 200 mm
- Přední / zadní převis 2 503 / 3 292 mm
- Vnitřní volná výška v uličce 2 275 mm
- Výška podlahy 860 mm
- šířka dveří předních / zadních 800 / 1 200 mm
- Nástupní výška předních / středních dveří 344 / 344 mm
- Obsaditelnost: 39 sedadel pro cestující
- Vnější stopový poloměr zatáčení 9 400 mm
- Vnější obrysový poloměr zatáčení 11 050 mm
- Úhel nájezdu – přední/ zadní 8°/8°
- Maximální povolená hmotnost na zadní nápravu 11 500 kg
- Maximální povolená hmotnost na přední nápravu 7 100 kg
- Maximální povolená celková hmotnost vozidla 18 600 kg
- Objem vnitřního prostoru pro zavazadla 2,8 m3
- Objem prostoru pro zavazadla 5,7 m3
Seriál: Technika HZS ČR z Integrovaných operačních programů
- ▶ Video
Dva jeřáby pořízené v rámci projektu „Připravenost Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení povodní“ zamířily do Moravskoslezského kraje
Dva automobilové jeřáby na čtyřkolovém podvozku byly pořízeny Hasičským záchranným sborem v rámci projektu Připravenost Hasičského záchranného sboru České republiky k…
Hasiči prošli výcvikem se systémem dálkové dopravy vody Somati, s nákupem zařízení pomohla Evropská unie
Profesionální hasiči Královéhradeckého kraje získali v říjnu roku 2015 speciální zařízení určené pro dálkovou dopravu vody a hašení. S nákupem pomohla Evropská unie ze…
- ▶ Video
Hasičský záchranný sbor České republiky bude mít na třicítce nových prvovýjezdových cisteren Tatra Terra řezací zařízení Cobra
Firma Kobit realizuje zakázku „Cisternové automobilní stříkačky – vodní paprsek – spolufinancované z IOP“ pro Hasičský záchranný sbor České republiky. Předmětem je…
- ▶ Video
Hasiči v Moravskoslezském kraji pořídili trojici obojživelných vozidel Quadski XL, s financováním pomohla Evropská unie
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje pořídil tři nová obojživelná vozidla Gibbs Quadski XL. Na financování se v rámci projektu Připravenost Hasičského…
- ▶ Video
Záchranný útvar HZS ČR převzal dvojici univerzálních dokončovacích strojů na podvozku Tatra 815–7
V září roku 2014 jsme na stránkách našeho portálu představili záměr Hasičského záchranného sboru nakoupit pro Záchranný útvar mimo jiné dvojici univerzálních…
- ▶ Video
Vyprošťovací automobily AV-20.1 na podvozcích Tatra Force dodá hasičům firma ČKD Mobilní Jeřáby a.s.
V srpnu roku 2014 jsme přinesli článek o nákupu pěti vyprošťovacích automobilů pro Hasičský záchranný sbor České republiky, které budou pořízeny v rámci projektu…
Devětačtyřicet velitelských automobilů nakoupil Hasičský záchranný sbor s podporou integrovaného operačního programu pro efektivní zásah
V prosinci roku 2013 jsme vám představili nový Integrovaný operační program Evropské unie Technika, technologie a prostředky HZS ČR pro efektivní zásah. K českým hasičům…
Užitkové automobily Ford Ranger zakoupili hasiči za podpory Evropské unie, pořízeno jich bylo 29
Hasičský záchranný sbor získal v rámci integrovaného operačního programu Evropské unie Technika, technologie a prostředky HZS ČR pro efektivní zásah 29 nových užitkových…
Automobilové plošiny AP 30, spolufinancované ze strukturálních fondů Evropské unie, dodá hasičům Wawrzaszek
V srpnu roku 2014 jsme vám přinesli jeden z našich jedinečných článků, týkajících se plánovaných nákupů nové hasičské techniky – osmnácti automobilových plošin. Zakázku,…
- ▶ Video
Deset čtyřkolek Arctic Cat Prowler s přívěsem zakoupil Hasičský záchranný sbor s finanční spoluúčastí Evropské unie
V prosinci roku 2013 jsme vám představili nový Integrovaný operační program Evropské unie Technika, technologie a prostředky HZS ČR pro efektivní zásah.