V tetínských skalách na Berounsku proběhlo cvičení složek IZS, tři sourozenci odešli z domova a nevrátili se
Téměř stovka policistů, profesionálních a dobrovolných záchranářů se v odpoledních hodinách 20. května 2013 účastnila taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému s tématem záchrany pohřešovaných osob – pátrací akce v terénu Tetínských skal.
Jako rozehra cvičení byla navozena situace, kdy Policie ČR ve 14:30 hodin přijala na tísňovou linku 158 oznámení o pohřešování tří sourozenců, kteří se vzdálili z domova. K oznamovateli byla vyslána hlídka z berounského obvodního oddělení a po jeho vytěžení byla na základě vyhodnocení situace svolána pátrací akce v terénu Tetínských skal.
Vzhledem ke složitým terénním podmínkám (skalní partie, jeskynní prostory, obtížně prostupný křovinatý terén, vodní tok) byla Policií ČR vyžádána spolupráce v rámci IZS a na místo zásahu povolány dostupné složky IZS k efektivnímu propátrání vytipované lokality o ploše cca 30 ha.
Jako první byla provedena záchrana zraněné osoby z pod Tetínského vodopádu pomocí lezecké techniky, žena byla vyproštěna ve vanových nosítkách pomocí lanového kladkostroje a předána do péče ZZS.
Po soustředění vyžádaných sil a prostředků složek IZS v prostoru tetínského hřiště byl ustaven štáb velitele zásahu a místo zásahu bylo rozděleno do tří sektorů – 1. sektor s převažujícími lezeckými činnostmi v Tetínské rokli, 2. sektor s plošným vyhledáváním v okolním terénu a 3. sektor s pátráním na vodním toku Berounky a s plošným vyhledáváním v poldru na pravém břehu řeky.
Druhá pohřešovaná osoba byla nalezena v křovinatém terénu sektoru 2 za využití psovodů se psy, pátračů v terénu a vrtulníku s termovizní kamerou. Zraněné osobě v bezvědomí byla poskytnuta první pomoc a byla transportována do vozidla ZZS.
Ostatky třetí pohřešované osoby byly nalezeny v jedné z jeskyní sektoru 1 členy speleologické záchranné služby, k ohledání byla provedena součinnost s výjezdovou skupinou služby kriminální policie a vyšetřování a figurína byla transportována v nosítkách na povrch. Souběžně byla při zásahu poskytována psychologická pomoc rodičům pohřešovaných osob.
Čtyřhodinové cvičení bylo ukončeno nástupem s krátkým vyhodnocení a poděkováním všem 93 účastníkům za jejich činnost při cvičení.
Cílem cvičení bylo:
- procvičit koordinaci záchranných prací v rámci IZS dle typové činnosti složek IZS č. STČ-07/IZS,
- prověřit dojezdové časy jednotlivých složek IZS na místo zásahu, výměna informací o taktických možnostech zúčastněných složek IZS při pátrací akci v terénu,
- zdokonalit součinnost velitelů a vedoucích dotčených složek IZS při pátrací akci v terénu,
- procvičit činnost osádek motorových člunů při pátrání po utonulých osobách,
- procvičit taktiku zásahu ve výšce a nad volnou hloubkou a součinnost mezi lezeckými skupinami HZS Středočeského kraje,
- procvičit spolupráci se Speleologickou záchrannou službou ČSS při zajištění průzkumu přírodních podzemních prostor,
- procvičit spolupráci s kynology se psy se specializací pro plošné vyhledávání osob,
- procvičit organizaci a pohyb pátracích rojnic, procvičit zřízení týlového prostoru složek IZS při dlouhodobějším zásahu.
Seznam zúčastněných složek IZS:
1. Policie ČR:
- územní odbor Beroun,
- dálniční oddělení Rudná,
- letecká služba Policie ČR;
2. Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje:
- stanice Beroun,
- stanice Řevnice,
- krajské ředitelství – tým posttraumatické intervenční péče;
3. Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí:
- Hýskov,
- Chyňava,
- Karlštejn,
- Králův Dvůr,
- Liteň,
- Tetín,
- Tmaň,
- Suchomasty;
4. Zdravotnická záchranná služba:
- ZZS Středočeského kraje – výjezdové stanoviště Beroun
- Transhospital Řevnice s.r.o.
5. Speleologická záchranná služba České speleologické společnosti
- skupina Český kras;
6. Kynologové se psy
- 3 držitelé atestů pro plošné vyhledávání.
mjr. Ing. Tomáš Hradil
velitel stanice Beroun
HZS Středočeského kraje