Středa 27. listopadu 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči a horská služba zachránili 27 osob z lanovky v Beskydech, na místě zasahovalo devět jednotek

Devět jednotek hasičů a Horská služba zachránily v sobotu 21. 2. 2015 kolem poledne celkem 20 dospělých a 7 dětí ze zaseknuté lanovky, vedoucí z Třince-Oldřichovic na beskydský vrch Javorový (okres Frýdek-Místek). Šlo hlavně o české a polské pěší turisty a lyžaře. Tři děti skončily na kontrole kvůli obavám z možného podchlazení v třinecké nemocnici.

V sobotu dopoledne kolem čtvrt na jedenáct se zasekla lanovka na Javorový (29 sloupů), právě přepravující 27 osob nahoru či dolů. Provozovatel se marně snažil odstranit poruchu na elektroinstalaci, proto po několika minutách zavolal na tísňovou linku hasičů.

Na místo ihned vyjelo šest jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) prakticky z celého Moravskoslezského kraje (vyjma okresu Bruntál) – ze stanic Třinec, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Ostrava-Poruba a Opava, z toho z pěti okresních měst sem přijelo pět specializovaných lezeckých družstev HZS MSK i s potřebnou lanovou technikou.

S nimi vyjely na pomoc turistům i tři jednotky dobrovolných hasičů – Třinec-Oldřichovice, Třinec-Guty a Jablunkov. Na místě byly vedle členů Horské služby Beskydy i další složky Integrovaného záchranného systému.

Hasiči se pustili do zachraňování zmrzlých cestujících z dolní části lanovky, když používali jak nastavovací žebříky, tak lezeckou techniku. Ve spodní části svítilo hřejivé sluníčko, ale silně foukalo, v horních pasážích sice nefoukalo, ale byl zde i stín.

Na místo byly vyslány dvě pozemní posádky ZZS z Třince a vrtulník letecké záchranné služby z Ostravy. Letečtí záchranáři odstartovali s plným vybavením pro práci v podvěsu a nad volnou hloubkou. Po provedené rekognoskaci situace však jejich zásah nebyl zapotřebí, protože uvízlým lidem pomohli ze země jednodušší cestou horští záchranáři a hasiči.

Pozemní posádky však musely ošetřit celkem tři pacienty, a to ve věku jedenáct až třináct let. Všichni chlapci byli při vědomí, při nedobrovolném pobytu na sedačkách lanovky však došlo k jejich podchlazení. Po poskytnutí prvotní péče je záchranáři transportovali do třinecké nemocnice.

řekl nám PhDr. Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK

Vzhledem k tomu, že teplota se pohybovala nad nulovými hodnotami, bylo zjevné, že zachránění turisté vyvázli při čekání na záchranu bez většího podchlazení. Jen minimum z nich potřebovalo k sestupu po sněhu k dolní stanici lanovky podporu hasičů. Poslední osoba na lanovce – polská lyžařka – byla zachráněna zhruba ve čtvrt na jednu.

Horská služba zachraňovala cestující z lanovky v horní části, i s pomocí kolemjdoucích turistů. Hasiči zachránili téměř dvě desítky osob, Horská služba zbytek. Zachráněné převážela na rolbách dolů.

Zachránění lidé obvykle skončili v teple restaurace v dolní stanici lanovky. Po uvolnění všech sedátek se provozovatel lanovky pustil do další opravy. Hasiči a další zachránci dostali za odměnu horký čaj, přivezený z jejich stanice.

Sdílet