Neděle 24. listopadu 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Temelíně simulovali ekologickou událost, odstartovali tak sérii havarijních cvičení

Fiktivní ekologická havárie odstartovala sérii havarijních cvičení, které se letos uskuteční v Jaderné elektrárně Temelín. Řešení mimořádných situací si v Temelíně budou zkoušet hned devětkrát. Vůbec poprvé proběhne tajné havarijní cvičení.

Do životního prostředí fiktivně uniká chemikálie. Nebezpečné látky se dostávají na silnici, chodník a přilehlý trávník. Během několika minut přijíždí na místo ekolog a povolává hasiče elektrárny. Je přistavena i těžká technika.

Takový byl námět prvního letošního havarijního cvičení, které proběhlo v Jaderné elektrárně Temelín. Cvičení trvalo tři hodiny a zapojily se do něj čtyři desítky lidí.

Přes vysokou úroveň bezpečnosti si uvědomujeme i rizika spojená s provozem elektrárny. Cvičení s různými scénáři nám umožňují si úroveň naší připravenosti neustále ověřovat a posunovat,

vysvětluje význam cvičení Iva Kubáňová, ředitelka bezpečnosti elektráren ČEZ.

Obyvatel žijících v blízkosti elektrárny se cvičení nedotklo. Protože se jednalo o cvičení specializovaných skupin, areálové sirény spuštěny nebyly. Tentokrát nehoukala ani hasičská vozidla. I tak ale byli o cvičení s předstihem informováni starostové nejbližších obcí.

Jedním z opatření, které elektrárna po Fukušimě v havarijní připravenosti zavedla, bylo navýšení počtu cvičení na dvojnásobek. Reakci na mimořádné situace si v Temelíně trénují minimálně osmkrát ročně. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických událostí je to například eliminace požárů, ekologických nebo traumatologických událostí.

Letos budou nejvýznamnější dvě velká součinnostní cvičení. Začátkem června bude Temelín chránit armáda před vzdušným útokem. Na podzim pak proběhne velké cvičení, do kterého se zapojí i ostatní složky Integrovaného záchranného systému kraje a krizového řízení ČR,

doplnila Kubáňová.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2014 vyrobila 14,95 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 3,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ
Sdílet