Libanonští hasiči usilovně pracovali i během bombardování, snažili se zachránit co nejvíce lidských životů
Izraelské bomby zabily mnoho obyvatel a zničily hodně z toho, co bylo tvrdě vybudováno po skončení občanské války. Hasičský sbor byl obzvláště tvrdě zasažen během těchto vojenský akcí a náletů izraelských letadel.
Libanonští hasiči bez přestání usilovně pracovali i během bombardování ve snaze zachránit co nejvíce lidských životů a omezit škody způsobené izraelským bombardováním.
Velká část důležité infrastruktury, jako jsou silnice, mosty, dodávky plynu i elektřiny, byla zničena a to také ztěžovalo již tak obtížnou situaci pro zasahující hasiče a znemožňovalo či zpomalovalo to jejich záchrannou činnost.
Libanon je země, která trpí neustálými konflikty a teroristickými útoky již od 70.let 20.století. Do té doby byla zamě považovaná za „Montecarlo Blízkého východu“. Libanon prošel brutální občanskou válkou, která trvala až do konce roku 1989.
Následně po zastavení válečných akcí pracoval libanonský lid velmi tvrdě, aby mohl zemi vrátit na původní výsluní regionu a do výborného stavu, ve kterém kdysi byla. Veškerá náročná práce a snahy za 17 let byly zničeny během několika týdnů. Izrael zaútočil v létě roku 2006 na Libanon po předchozím raketovém útoku Hizballáhu na izraelské území.
V důsledku 33 dní trvajícího konfliktu utrpěly také hasiči obrovské škody a ztráty na životech:
- 1 hasič zemřel a 59 jich bylo těžce raněno
- 13 kusů zásahové požární techniky bylo zcela zničeno a 24 poškozeno
- 3 ambulance byly zničeny a 4 poškozeny
- 8 hasičských stanic bylo zcela zničeno
- 9 hasičských stanic bylo vážně zasaženo a poškozeno
Kromě toho přišli hasiči o velkou část svého vybavení jako jsou hadice, svítilny, komunikační zařízení, osobní ochranné prostředky, ruční hasící přístroje, záchranné nástroje a zdravotnické vybavení. Mnoho částí výstroje a výzbroje tedy bylo zničeno a poškozeno ve velkém měřítku.
Dodnes proto hasiči a další členové záchranných služeb v Libanonu pracují s holým minimem vybavení a mnoho z nich ani nemá předepsané osobní ochranné pomůcky včetně rukavic, bot, helem a uniforem, které jsou denně potřebné pro výkon jejich povolání.
Stejně jako musí být poškozená infrastruktura přestavěna, potřebují libanonští hasiči novou techniku a vybavení pro své fungování. Proto existují organizace, jako je italská nadace Fire Rescue Development Program – FRDP (Rozvojový program pro hasičské a záchranné sbory), která již do Libanonu dodala několik hasičských vozidel a zaslala italské hasiče pro výcvik svých libanonských kolegů.
Hasiči a obecně požární ochrana v Libanonu spadá do působnosti státní civilní obrany, podobně jako je tomu u dalších zemí na Blízkém východě např. SAE, Saudská Arábie apod. Jedná se o státní organizaci, která má kromě výkonu požární ochrany na starosti také záchrannou službu, nouzové a havarijní služby a další instituce, které řeší mimořádné události a pátrací a záchranné činnosti v zemi.
Libanonská civilní obrana resp. Generální ředitelství libanonské CO je financováno a spravováno ministerstvem vnitra a obcí. Ředitelství CO spolupracuje s libanonským Červeným křížem a dalšími organizacemi přednemocniční služby v zemi.
Současným generálním ředitelem libanonské civilní obrany je brigádní generál Raymond Khattar. Mimo velká města jsou hasiči organizováni na dobrovolné bázi a jejich výcvik, technika i vybavení proto není na moc dobré úrovni.
I přes veškeré výše zmíněné problémy jsou libanonští kolegové velmi přátelší a pohostinní. Během mé návštěvy mi ukázali i to málo ze svého vybavení, co mají, dostal jsem výborný libanonský čaj, tradiční večeři, nášivku, odznak a dokonce od jednoho hasiče i turecký parfém a to se mi tedy ještě na jiné stanici nestalo.
http://www.frdp.org/helplebanon.htm
http://www.civildefense.gov.lb/…in/index.php
http://blogbaladi.com/…-in-lebanon/
Pro POŽÁRY.cz
Jakub Morávek
Seriál: Jakub Morávek představuje světové hasiče
- Exkluzivně
Hasiči na Severním Kypru převáží nebožtíky na pitvu, na jihu zase jezdí na majáky i zpátky na základnu
Stejně jako zbytek ostrova jsou i hasiči na Kypru rozděleni na dvě organizace, které vzájemně nespolupracují. Severní část ostrova, která je de facto řízena Tureckem má…
- Exkluzivně
Kapverdský ostrov Sal má k dispozici pouze jednu malou cisternu, dobrovolníci mohou pomáhat i bez výcviku
Ne všech deset ostrovů v Atlantském oceánu, které společně tvoří Kapverdskou republiku má svoje hasiče. Pokud je potřeba poskytnou pomoc na jiném ostrově, hasiči musí…
Největším hasičským autem na světě je rakouská hasičárna, stojí v obci Bairisch Kölldorf
Bairisch Kölldorf je obec se zhruba 1000 obyvateli ve spolkové zemi Štýrsko. Až do roku 2002 bychom tu těžko hledali nějakou velkou památku, která by stála za návštěvu.…
- ▶ Video
Hasiči v největším městě za severním polárním kruhem – Murmansku – mají několik stanic
Murmansk je největší město v Arktickém kruhu a právě díky své poloze a klimatickým podmínkám mají i zdejší hasiči a záchranáři svá specifika. Až 3 odlišné jednotky Vám…
- ▶ Video
První hasičský žebřík vymyslel Conrad Magirus z Ulmu už v roce 1864, nyní firma poskytuje kompletní servis
Před 154 lety měl hasič Conrad Dietrich Magirus z německého Ulmu jediný cíl: Zjednodušit život sobě a svým kolegům a zásahy při požárech udělat bezpečnější.
Jedna z ghanských hasičských základen se nachází uprostřed autobusové stanice, technika je ale na ucházející úrovni
Ghanská národní hasičská a záchranná služba (Ghana National Fire and Rescue Service – GNFRS) je součástí ghanského ministerstva vnitra a byla zřízena v roce 1997 s cílem…
U hasičů v Senegalu najdeme i stanici bez jediného auta, mnoho věcí je stejných jako ve Francii
Národní hasičská brigáda Senegalu je formována na vojenském základě a organizačně spadá pod ministerstvo vnitra. Hasiči i jejich velitelé tak podléhají vojenským právním…
- ▶ Video
Hasiči v anglickém hrabství Tyne & Wear musí již několik let čelit významným finačním škrtům
Stejně jako většina ostatních částí veřejného sektoru jsou také hasiči a záchranáři ve Velké Británii předmětem rozsáhlých rozpočtových škrtů v rámci snahy o snížení…
- ▶ Video
Ve Švédsku zřizují obce také profesionální hasiče, na letní sezónu berou brigádníky
Ve Švédsku existují, podobně jako i jinde, 2 typy hasičů. První – menší – skupinou jsou hasiči profesionální, kteří absolvovali základní kurz v jednom ze 4 výcvikových…
- ▶ Video
Překvapivě velmi pohostinní jsou hasiči v Íránu, na jedné ze stanic jezdí na výjezdy v posteli
Jen málokde se setkáte s tak přátelským přijetím, jako u íránských hasičů. Ačkoli jsem se původně domníval, že návštěva kolegů v této islámské republice bude složitá či…