Pátek 5. července 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Lezci cvičili záchranu osob na skále pod hradem v Bečově na Karlovarsku

Areál s několika lezeckými cestami by měl rozšířit nabídku známé historické památky v Bečově na Karlovarsku. Záchranáři chtějí být připraveni.

Lezce uvízlého v několikametrové výšce na skále mohli ve středu dopoledne vidět návštěvníci zámku a hradu v Bečově na Karlovarsku. Zraněného muže museli zachránit přivolaní hasiči. Jednalo se o první výcvik hasičů na skále právě pod bečovským hradem. Zde vzniká několik lezeckých cest i pro veřejnost.

Hasiči tak chtějí být připraveni na možnou záchranu lidí z tohoto prostoru. Zraněného muže představoval instruktor hasičských lezců, přivolaní záchranáři ze stanice Toužim a Karlovy Vary nejprve museli přebrodit s veškerým materiálem pro záchranu řeku Teplou, poté se dostat na skálu nad zraněným mužem. Na lanech k němu slanili, bezpečně jej usadili do záchranářského trojúhelníku a poté jej spustili na zem.


Připravované lezecké cesty jsou zatím pro veřejnost uzavřené. Skalní útvar Bečovský ostroh se nachází v areálu hradu a zámku Bečov, který je Národní kulturní památkou s nejvyšším stupněm ochrany. Nachází se na západní straně hradu pod donjonem (čtyřhrannou palácovou obytnou věží), kde se vybíhající ostrožna dělí ve dva výrazné opyše spadající strmě k říčce Teplé, a které jsou od sebe odděleny několik metrů širokou poruchou.

Lezení je povoleno pouze na levém opyši. Pravý spadá přímo k hladině říčky, která je v těchto místech poměrně hluboká. Výstupy jsou osazeny fixními jistícími prostředky. Sestup je přípustný pouze slaněním ze stávajících fixních slaňovacích bodů.

Rovněž další výstupy po roztroušených rozvolněných skalách od slaňovacích bodů směrem výše k hradu jsou přísně zakázány, jakož i vytváření prvovýstupů a osazování dalších fixních jistících prostředků. Prostor hradního parku je nyní ve stavební a památkové rekonstrukci a vstup je možný pouze po dohodě se správou SHZ Bečov.

Dokončení prací a zpřístupnění celého areálu včetně skalního útvaru Bečovský ostroh pro veřejnost se předpokládá v letech 2017 až 2018.

Martin Kasal
tiskový mluvčí
HZS Karlovarského kraje
Sdílet