Hasiči a velká voda.
V posledních několika dnech se naše republika stala obětí záplav. V televizi a tisku jste viděli mnoho záběrů zaplavených oblastí. Co v takových případech dělají hasiči?
Voda je živel se kterým se nedá moc účinně bojovat. Oheň se dá uhasit, ale vodu nezastavíte. Máme velmi omezené možnosti. V tomto článku Vás seznámím z činností a s používanou technikou a vybavením.
Hlavním úkolem hasičů při povodních je zabránit ztrátám na životech. To znamená že ve spolupráci s policií evakuují lidi z ohrožených oblastí, podle možností buď běžnými cestami nebo na člunech. K tomu se pražští hasiči pravidelně připravují na plavebním kanále v Tróji, kde se učí ovládat čluny na divoké vodě.
Vznikají ovšem problémy, kdy lidé se bojí i v okamžiku nejvyššího ohrožení opustit své domovy s obavy před rabováním, a když už jim jde o život je nutné je zachraňovat vrtulníky, protože na člunech už není možné se k nim dostat.
Tady by si měli uvědomit někteří hazardéři, že povodeň není vhodný okamžik k projížďce na člunu.I když je to lákavé zvláště pro mladé, před několika dny se to stalo osudným mladé dívce.
Dalšími riziky při povodních je např. zatopení firemních prostor. V některých provozech se nacházejí ropné nebo chemické látky, které se mohou dostat do vody a zamořit okolní budovy, či způsobit poškození zdraví u lidí či zasahujících hasičů. Velké problémy jsou i s evakuací hospodářských zvířat. Ta jsou poplašená a mohou zranit hasiče. Je vždy lepší, pokud je to možné, využít pomoci personálu, který zvířata zná a ona jsou na ně zvyklá.
Poté co nehrozí ztráty na životech už v podstatě nezbývá než počkat až opadne hlavní vlna, a jediné co se dá dělat je stavět zábrany z pytlů s pískem aby se zabránilo zatopení dalších míst. Pak nastává ta „černá práce“. Musí se odčerpat všechny prostory odkud voda sama neodteče.
Znamená to vyčerpat tisíce hektolitrů vody ze stovek sklepů a dalších prostor. V tom naštěstí profesionálním hasičům vydatně pomáhají dobrovolné hasičské sbory.
I při tom se ale vyskytují problémy. HZS Praha používá dva typy čerpadel. Obě jsou tzv.plovoucí, ale ne vždy se vejdou do úzkých prostor. Navíc mají benzínový motor a při čerpání v uzavřených prostorách je riziko otravy výfukovými zplodinami.
Tyto zásahy bývají dlouhotrvající a máchat se několik hodin (někdy i dní) v ledové, špinavé vodě není nic příjemného. Plovoucí čerpadla navíc nemají moc velký výkon (1200 resp.800 litrů/min), a tak čerpání trvá dost dlouho.
Používaná technika:
Plovoucí čerpadlo MAXIMUM:
- výkon 1200 litrů/min
- rozměry 90×90 cm
- benzínový motor
Plovoucí čerpadlo FROGGY
- výkon 800 litrů/min
- rozměry 50×90 cm
- benzínový motor
PS 12 – Přenosná stříkačka (používaná SDH)
- výkon 1200 litrů/min
- náchylná na nečistoty
Ejektor
- používá se pro čerpání s velkých hloubek
- systém kdy se do ejektoru tlačí voda a ta sebou strhává i vodu odčerpávanou v poměru 2/3 vháněné vody x 1/3 odčerpané
- malá účinnost
- potřeba cisterny s vodou
Mobilní čerpací stanice
- výkon 20 000 litrů vody
- plovoucí čerpadlo
- nutnost použití jeřábu pro spuštění na vodu
Seriál: 2002/08 - Povodně
2002: Ničivé povodně zasáhly Česko, do praxe se dostala řada opatření, která vyšla ze zkušeností při likvidaci následků
Je tomu už 11 let, kdy v Čechách vypukly ničivé povodně. Povodeň v Praze byla největší letní povodní od roku 1890. Povodně zasáhly téměř všechny přítoky Vltavy,…
Povodně přišly před devíti lety
6. srpna 2002 začalo v Česku pršet. Tlaková níže postupovala dále k východu a vytrvalé srážky, trvající další dva dny, naplnily většinu řek na jihu a západě Čech na…
Zasahující hasiči: O stoleté vodě nás učili jen ve škole
Po celé Praze je nasazeno kolem dvou stovek hasičů. Mají nepřetržitou službu, pracují ve dvanáctihodinových směnách. Ještě v pondělí večer pracovali na zabezpečení…
Povodeň hasiče nerozhodila
Srpnové dny letošního roku nepatřily k nejšťastnějším. Velké vody zalily Čechy od jihu k severu a způsobily tak utrpení desetitisícům našich spoluobčanů, ale na druhé…
Další obět povodní
Čtrnáctou oběť povodní, čtyřiadvacetiletého Slováka, vydala dnes Vltava u lávky v Roztokách v okrese Praha – západ. Muž měl u sebe cestovní pas, podle něhož policie…
Povodně v Praze
V tomto článku Vás budeme postupně seznamovat s prací hasičů v povodněmi ohrožené Praze. Vzhledem k tomu, že všichni naši redaktoři jsou prakticky nepřetržitě ve službě,…
Velká voda
Jižní Čechy zažívají zničující povodeň. Zaplavena je velká část Českých Budějovic, ve městě je stav ohrožení. Voda má na svědomí také první životy.