Práce s proudnicí při požárech v uzavřeném prostoru – postup v prostoru zasaženém požárem
Při postupu v uzavřeném prostoru zasaženém požárem je nutné dbát na vlastní bezpečnost. Ze záchranářů se nesmí stát zachraňovaní. V místech s výskytem zplodin hoření je neustále přítomné riziko nelineárního rozvoje požáru, flashover, rollover apod.. Situace se může díky pohybu zplodin hoření náhle zhoršit i v místech, která jsme původně považovali za bezpečná.
Do prostoru zasaženého požárem vstupujeme pouze se zavodněným proudem. Ve výjimečných případech a za předpokladu zřízení jistící skupiny s připraveným vodním proudem můžeme do hořícího prostoru vstoupit pouze s vodícím lanem. Během postupu musíme neustále zajišťovat prostor ve svém okolí, inertizovat a ochlazovat jej.
Postup
- Projdeme cca 1 m od vstupních dveří. Těsně za dveřmi dochází k narušení neutrální roviny vlivem míchání čerstvého vzduchu přicházejícího dovnitř a zplodin hoření odcházejících ven ze zasaženého prostoru. Snažíme se rozhlédnout po prostoru pod kouřovou vrstvou, hledáme osoby, případně ohnisko.
- Zjistíme výšku neutrální roviny. Pod neutrální rovinou je pátrání po osobách a ohnisku požáru efektivnější. Snažíme se pohybovat pod neutrální rovinou. Pokud je neutrální rovina příliš nízko, snažíme se rovněž pohybovat co nejníže v podřepu.
- Provedeme kontrolu teploty pomocí krátkého pulsu.
- Dle teploty prostoru aplikujeme před sebe jeden či více krátkých pulsů.
- Postoupíme vpřed o dva až tři kroky. Držíme se levou rukou stěny, provádíme pátrání po osobách. Hasič č. 2 pozoruje také prostor za průzkumnou skupinou a v případě výskytu plamene upozorní č. 1.
- Opakujeme body 4 a 5.
- Jakékoli projevy plamenného hoření v kouřové vrstvě likvidujeme v závislosti na intenzitě hoření pomocí krátkého (několika krátkých), případě dlouhého pulsu.
- Pokud máme v dosahu ohnisko požáru, střídáme použití tužek a pulsů. Po několika opakováních by mělo dojít ke snížení intenzity hoření, které umožní další postup se současným zajišťováním prostoru pomocí pulsů.
- Pokud se přiblížíme do bezprostřední blízkosti ohniska, použijeme malování a ochlazením předmětu přerušíme jeho hoření. Malování můžeme použít i u ještě nehořících horkých hořlavých povrchů. Jejich ochlazením zastavíme odpařování hořlavých produktů pyrolýzy.
- Pokud se dostaneme k prostoru, kde je intenzita působení požáru tak velká, že vylučuje výskyt živých osob a postup hasičů vpřed by byl příliš nebezpečný, použijeme nepřímý kombinovaný útok. Vytvořením velkého množství vodní páry prostor ochladíme a inertizujeme.
- Dojde-li během postupu ke krizové situaci, získáme čas pro přípravu jejího řešení ukrytím se pod clonu.
Při postupu v prostoru zasaženém požárem se snažíme zachovat jeho tepelné rozvrstvení a neutrální rovinu. To nám umožňuje postupovat rychleji a bezpečněji.
Prostor zasažený požárem nemůžeme až do likvidace požáru a úplného odvětrání považovat za bezpečný. Stále hrozí nelineární rozvoj požáru.
Nasazení přetlakové ventilace je nutné koordinovat s postupem průzkumné skupiny.
www.cahd.cz
Seriál: Práce s proudnicí při požárech v uzavřeném prostoru
Práce s proudnicí při požárech v uzavřeném prostoru – technika vstupu do uzavřených prostor
Při otevření uzavřených prostor, ve kterých probíhá hoření, dochází k výrazné změně termodynamické rovnováhy v prostoru. Otevřením dveří dojde k výrazné změně…
Práce s proudnicí při požárech v uzavřeném prostoru – techniky práce s proudnicí
V druhém díle seriálu o metodice práce s proudnicí při požárech v uzavřených prostorech, kterou zpracovala Česká asociace hasičských důstojníků, se podíváme na techniky…
Práce s proudnicí při požárech v uzavřeném prostoru – volíme vhodnou proudnici a správný úchop
Při hašení požárů v uzavřených prostorech je nutné neustále posuzovat rizika hrozící zasahujícím hasičům. Situace v uzavřeném prostoru zasaženém požárem se může kdykoli…