1998: Záplavová vlna v Orlických horách zabila 6 lidí a způsobila škody za dvě miliardy
Letos uplyne 15 let od chvíle, kdy oblast Orlických hor a podhůří na Rychnovsku nečekaně zasáhla ničivá povodeň. Záplavová vlna tehdy připravila o život šest lidí a způsobila škody za téměř dvě miliardy korun.
V noci z 22. na 23. července 1998 zasáhly oblast Orlických hor a podhůří extrémně intenzivní, přívalové srážky. Na území o rozloze zhruba 600 km2 spadlo během několika hodin až 200 mm srážek. Do té doby nejvyšší srážkové úhrny v této oblasti byly naměřeny v roce 1956 a dosáhly během 24 hodin hodnoty 136 mm.
Záplavová vlna nabrala na intenzitě v úzkých horských údolích s velkým spádem a ničivou silou se přehnala přes níže položené obce, silnice a mosty. Proud svou silou přenesl několik tisíc metrů krychlových kamenné suti a několikatunových balvanů až o stovky metrů. Naplaveniny, spadané stromy a větve ucpaly úzké profily mostů a lávek.
Po jejich uvolnění nebo protržení došlo k vytvoření průlomových vln s devastujícími následky. Tisíce lidí zastihla povodeň zcela nečekaně ve spánku. První žádosti o pomoc přijalo operační středisko Hasičského záchranného sboru okresu Rychnov nad Kněžnou jednu hodinu po půlnoci.
Do nejvíce zasažených a ohrožených oblastí byly ihned vyslány stovky profesionálních, dobrovolných i podnikových hasičů z okresu. Do služby byli povoláni také profesionální hasiči z osobního volna. Hasiči zachránili z bezprostředního nebezpečí desítky lidí, dalších téměř 2 tisíce obyvatel museli evakuovat.
Záchranné práce hasičům komplikoval nejen nepředstavitelně silný proud vody, ale také prudký déšť, bouřky a fakt, že samotná záchrana osob probíhala v noci. Záchranáři byli ohrožování padajícími stromy, sutinami z bortících domů a elektrorozvodnými sítěmi.
V časných ranních hodinách na místo dorazily vrtulníky Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany, které přepravily více než 200 osob z nejvíce zasažených oblastí. V oblasti zasahovalo 136 hasičských jednotek. V prvních hodinách bylo do akce nasazeno přes 500 hasičů a na 130 příslušníků Policie ČR.
Na odstraňování následků povodně bylo následně povoláno na 500 vojáků Armády ČR, téměř 340 příslušníků tehdejší Civilní ochrany. Na likvidačních pracích se podílely také nestátní humanitární organizace a další složky a firmy.
Povodeň měla zdrcující následky. O život přišlo šest lidí, dalších více jak 27 tisíc lidí se povodeň přímo či nepřímo dotkla. Bylo zničeno 21 domů, poškozeno kolem 1300 domů a bytů. Voda zničila nebo poškodila více jak 200 kilometrů silnic a jedenáct mostů. Zaplaveno bylo téměř 30 tisíc hektarů území a uhynuly stovky zvířat v chovech i ve volné přírodě.
Náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii Ivan Bílek předal v roce 2008 čtyři čestné medaile Policie ČR. Jedním z oceněných byl také profesionální hasič z Dobrušky Martin Kubíček, který byl vyznamenán za záchranu životů. V noci z 22. na 23. července 1998 byl Martin Kubíček s dalšími kolegy vyslán na pomoc do nejvíce zasažené části Kounova, Hluky.
Na místo ale nedorazili.
Přes jejich hasičskou cisternu se převalila obrovská záplavová vlna a oni zůstali stát na místě. Uprostřed stoupající vody připlul k cisterně traktor plný lidí, včetně matky s devítiměsíčním miminkem. Protože se do traktoru valila voda, pomohli hasiči všem lidem dostat se do hasičské cisterny. Všichni zůstali uvězněni v cisterně až do rána, kdy voda začala opadat.
Vyznamenání policejního prezidenta převzal také syn bývalého přednosty rychnovského okresního úřadu Petra Narwy, který tehdy řídil krizový štáb a pomohl k rychlému nasazení a koordinaci všech záchranný složek. Bývalý přednosta zemřel neočekávaně dne 5. července 2008 ve věku 53 let.
Fotografie dokumentují akci, kterou v roce 2008 Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje připravil ve spolupráci s Městem Rychnov nad Kněžnou a Mikroregionem Rychnovsko vzpomínkovou akci. V pátek (18. července 2008) se na Starém náměstí v Rychnově nad Kněžnou uskutečnila ukázka techniky, kterou hasiči používají při záchraně lidských životů a majetku spoluobčanů při povodních.
Páteční akci zahájila Letecká služba Policie ČR, která předvedla ukázku záchrany ohrožených osob ze střechy budovy. Vystoupila také Hudba Hradní stráže a Policie ČR. Vyvrcholením celého dne bylo vzpomínkové shromáždění v Pelclově divadle, kde se sešli starostové postižených obcí, generální ředitel HZS ČR Miroslav Štěpán, 1. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Helmut Dohnálek a další významní hosté.
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje