Lektoři Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč se podílejí na odborné přípravě specialistů na chemické látky z celého světa
Institut ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč (součást GŘ HZS ČR) patří již více než 15 let mezi odborná pracoviště zajišťující výcvik specialistů na ochranu před účinky chemických látek pod hlavičkou Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a dalších mezinárodních organizací.
Mezinárodní výcvik byl v roce 2015 koncipován jako výcvik pro instruktory, který v rámci OPCW zajišťují pouze tři špičková světová pracoviště (ředitelství OPCW v holandském Haagu, švýcarské armádní výcvikové centrum ve Spiezu, Jihoafrické výcvikové centrum v Pretorii), ke kterým byl Institut ochrany obyvatelstva na základě dlouholetého kladného hodnocení zařazen.
Rok 2015 byl jedním z nejúspěšnějších období z hlediska mezinárodních tréninkových aktivit. V květnu instruktoři Institutu školili lektory z celého světa (Alžírsko, Ázerbájdžán, Kongo-Brazzaville, Kostarika, Jordánsko, Malajsie, Pákistán, Panama, Paraguay, Portugalsko, Rumunsko, Súdán, Turecko, Uganda, Ukrajina a Velká Británie) v 8-denním kurzu probíhajícím v anglickém jazyce a zaměřeném na organizaci zásahu na nebezpečnou látku.
Program kurzu sestával ze čtyř hlavních bloků: teoretických přednášek, praktických cvičení, table top exercise a závěrečného cvičení, ve kterém účastníci komplexně řešili mimořádnou událost s únikem neznámé bojové chemické látky. Zvláštní kapitolou výcviku se stalo vyhledávání chemických látek pomocí databáze ERG a informačního systému WISER.
Praktická část sestávala z nácviku ochranných oděvů, detekce, odběru vzorků, dekontaminace, a byla zakončena závěrečným cvičením, kdy byly na výcvikové ploše rozehrány dva „reálné“ scénáře, které museli účastníci vyřešit od prvotní detekce až po závěrečnou dekontaminaci.
Průběhu celého výcvikového kurzu přihlížel ředitel divize „Assistance and Protection“ organizace OPCW pan Shawn de Caluwe, který úroveň kurzu vyzdvihl i při závěrečném ceremoniálu. Že se jednalo o významnou akci dosvědčuje mimo jiné i předání závěrečných certifikátů účastníkům z rukou velvyslanců jednotlivých států, a také nabídka sekretariátu OPCW na uspořádání výcvikového kurzu v roce 2016 přímo v africkém regionu.
Lektoři Institutu pomáhají s výcvikem také v ostatních částech světa, a to ať již pod hlavičkou NATO (například v Německu, či v Kazachstánu – kde probíhá výcvik v ruském jazyce), nebo v rámci OPCW (Jihoafrická republika, Jižní Korea atd.). Doufáme, že Institut zvládne svoji úlohu prestižního školícího mezinárodního pracoviště také v letošním roce 2016.