Pátek 5. července 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

K dětem na Základní škole Milady Petřkové ve Velkém Týnci zavítali hasiči s projektem Hasík

V pátek 10. června 2016 proběhl na Základní škole Milady Petřkové ve Velkém Týnci preventivně výchovný projekt s názvem Hasík. Děti z druhé třídy tak měly možnost seznámit se s výjezdovými hasiči a na vlastní kůži si vyzkoušet některé modelové situace, se kterými se mohou setkat v běžném životě.

Dvě vyučovací hodiny hasiči děti seznamovali se základními tématy z požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Děti si hravou formou zopakovaly telefonní čísla na tísňové linky, seznámily se s hasičem, s tím, jak vypadá, co všechno musí mít na sobě při zásahu, dozvěděly se, jak se zachovat v případě vzniku požáru nebo jakékoli jiné mimořádné události.

Děti měly také možnost si zavolat na tísňovou linku a zkusit ohlásit požár a dopravní nehodu, prakticky si vyzkoušely, jak těžké je pohybovat se v zakoučené místnosti, kde nic nevidí a také dostaly od hasičů domácí úkol: společně s rodiči si nakreslit domácí únikový plán.

Dvouhodinovka s hasiči utekla jako voda, dětem a paní učitelce byla nabídnuta možnost exkurze na požární stanici v Olomouci a hasiči se s dětmi rozloučili drobnými propagačními předměty (pexesa, samolepky, rozvrhy hodin, tužky apod.).

Projekt Hasík

Výuka na Základní škole Milady Petřkové ve Velkém Týnci se konala v rámci projektu Hasík, do kterého je Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje zapojen už téměř 10 let. Jde o preventivně výchovný projekt, který se prioritně realizuje na základních školách ve II. a VI. třídách.

Dětem jsou přednášena témata z požární ochrany a ochrany obyvatelstva přizpůsobená samozřejmě jejich věku. Např. na I. stupni se vždy ve dvou vyučovacích hodinách děti hravou formou seznámí s tím, co hasiči dělají, jak vlastně hasiči vypadá, co nosí při zásahu na sobě, jaká jsou čísla tísňového volání, jak se zachovat v případě vzniku požáru apod.

Projekt Hasík probíhá po celém Olomouckém kraji, v letošním pololetí jsme navštívili asi 400 tříd a do konce kalendářního roku jich máme v plánu ještě asi 250 navštívit.

V rámci projektu Hasík instruktoři jako odměny pro děti využívají drobné preventivně výchovné materiály (pexesa, magnetky, samolepka apod.).

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet