Oslava 80. výročí založení SDH Mostiště proběhla v polovině července roku 2016
Velkým dnem pro dobrovolné hasiče z Mostiště byla sobota 16. července 2016, kdy se po celý den slavilo 80. výročí založení sboru. V ranních hodinách mířil zástup hostů ke kulturnímu domu.
V 9 hodin se vypravil průvod do starobylého kostelíka sv. Marka na Krásné Hoře, kde byla sloužena mše svatá za hasiče. V čele průvodu byl nesen nový prapor sboru, následovaný dechovou kapelou Toufaranka z Rudíkova, zástupci samosprávy, následovaný početným zástupem dětí, hasiček a hasičů v soutěžních, pracovních, vycházkových i historických uniformách. Průvod uzavírali občané obce a hasičská technika.
Slavnostní bohoslužbu spojenou s žehnáním praporu sloužil velkomeziříčský děkan R.D. Mgr. Pavel Šenkyřík. Na slavnostním praporu sboru je vyobrazen patron hasičů sv. Florián s heslem „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“.
Po mši proběhlo žehnání hasičské zbrojnice a zásahové techniky- dopravního automobilu Avia. Pro přítomné členy sboru a hosty byl připraven slavnostní oběd. V odpoledních hodinách se vypravil průvod od kulturního domu do sportovního areálu.
Po slavnostním nástupu zúčastněných sborů a úvodním proslovu starosty SDH a současně starosty místní části Bc. Miroslava Mejzlíka proběhlo předání vyznamenání a ocenění zasloužilým členům sboru za vykonanou práci.
Člen VV OSH Žďár nad Sázavou Karel Tomek, 2. náměstek starosty OSH Antonín Teplý a člen OORV Karel Oulehla, předávali čestná uznání, věrnostní stužky i záslužné medaile. Sbor jako organizace obdržel od OSH pamětní list. Pamětní listy převzali také hosté, mj. patron sboru Jan Podstatzky-Lichtenstein, za město Velké Meziříčí místostarosta Josef Komínek a za MěÚ Ing. Josef Švec.
Na hřišti byla pro diváky připravená hasičská technika profesionálních a dobrovolných sborů. K vidění byly ukázky požárního útoku. Na úvod se představilo družstvo veteránů s PS 8, dále svůj útok předvedly děti za pomocí džberových stříkaček na hořící domeček, ukázka překážkového běhu, požárního útoku dětí a dorostenců. Jak se hasilo v minulosti, předvedli v dobových uniformách hasiči z Laviček s ruční stříkačkou z roku 1871 a s automobilovou stříkačkou PRAGA RN AS-16.
Na ploše se představil letištní speciál KHA 32 Mercedes Benz Actros 3354 6×6 z vojenského hasičského záchranného sboru Náměšť nad Oslavou, automobilový žebřík AZ 30 Mercedes Benz Atego ze stanice Velké Meziříčí, psovodi PČR předvedli výcvik služebních psů a zadržení nebezpečného pachatele.
Ve stanu byla připravena výstava hasičských uniforem, medailí, sekyrek a přileb, dále výstava „Prezidenti a jejich bankovky“ Miroslava Homoly z SDH Lavičky. Ve večerních hodinách pokračovala společenská zábava s kapelou Rámus Rock.
Obecní zastupitelstvo po požárech v okolních obcích uvažovalo již na počátku 20. stolení o založení hasičského sboru. Tato myšlenka zapadla v běhu událostí, až v roce 1925 se několik občanů začalo touto otázkou vážně zabývat. Řešení otázky založení sboru převzal starosta obce s několika dalšími občany. Pořádali plesy a taneční zábavy a výtěžky z těchto zábav ukládali do záložny.
Občané se zřekli platu za opravy obecních cest, výdělku při prodeji stromů a další dary zvyšovaly vklad v záložně až na 4 060 Kč. Poté byla svolána schůze občanů s cílem založení hasičského sboru, ale zásluhou 2 občanů se sbor nepodařilo založit.
Peníze uložené v záložně byly vybírány a 1. 1. 1933 zbylo z vkladu pouze 488 Kč. Na schůzi finanční komise a obecního zastupitelstva dne 21. 6. 1936 bylo jednomyslně usneseno založit hasičský sbor. Současně byl schválen dodatečný rozpočet na vybavení sboru ve výši 26 tisíc Kč. Po schválení rozpočtu byla podána firmě Raus Velké Meziříčí objednávka na dodání motorové stříkačky.
Na státní svátek 28. 10. 1936 bylo svoláno obecní zastupitelstvo, finanční komise a občané do hostince U Křížů. Dostavilo se více než 60 občanů. Po projevech starosty, obce náčelníka 19. župy Krškovy, vyzval starosta občany ke vstupu do hasičského sboru. Jako první se přihlásil starosta obce a po něm 25 mužů a 1 žena.
Ustavující valná hromada SDH Mostiště se konala 29. 11. 1936. Sbor měl v době jeho založení 39 členů, z toho 6 žen.
Ustavující valná hromada zvolila první výbor ve složení: starosta sboru Antonín Jelínek, náměstek Metoděj Beran, náčelník František Blecha, podnáčelník František Lašpárek, jednatel František Pačiska, pokladník František Homola, vzdělavatel František Blecha, zbrojíř Stanislav Pol a samaritáni Emilie Křížová a Josef Ambrož.
Po dodání motorové stříkačky v roce 1937 začal výcvik členů. Dne 6. 6. 1938 bylo provedeno svěcení motorové stříkačky, kmotrou byla paní hraběnka Josefa Podstatzká-Lichtensteinová. Odpoledne bylo konáno okrskové cvičení za účasti 118 mužů a 32 žen.
Mostiště je jedna ze 7 částí města Velkého Meziříčí v okrese Žďár nad Sázavou. První písemná zmínka pochází až z roku 1317.