Tým pro vyhledávací a záchranné práce na vodní hladině WASAR se vrátil z mezinárodních cvičení
Na devíti místech v okolí chorvatského hlavního města Zagreb zasahoval specializovaný tým pro vyhledávací a záchranné práce na vodní hladině WASAR (Water Search and Rescue) Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje během několikadenního mezinárodního cvičení, z něhož se do Ostravy vrátil v pátek 21. 10. 2016 večer.
Prestižní cvičení s účastí týmů z deseti evropských zemí bylo zaměřeno na záchranu osob a zvířat a odstraňování následků povodní. Během simulace nejrůznějších situací, které by mohly při povodních nastat, profesionální hasiči z ČR zachránili a převezli do bezpečí ve dne i za tmy celkem 153 osob, některé z figurantů přitom vytahovali přímo z vody.
Také se postarali o transport 29 těl mrtvých. V Chorvatsku si český odřad vysloužil svým přístupem a organizovaností své záchranné činnosti uznání ze strany dalších cvičících týmů.
Mezinárodní cvičení za účasti záchranných týmu z deseti evropských zemí, hlavně balkánských, Itálie, Švédska a ČR se odehrávalo v okolí chorvatského hlavního města Zagrebu (Záhřebu) – především na zdejších řekách (např. Sáva) a jezerech (např. soustava Rakitje).
Z Ostravy vyjel konvoj hasičů v pondělí 17. 10. 2016 ráno. Do Chorvatska odjelo celkem 35 příslušníků HZS MSK a lékař Úrazové nemocnice Brno. WASAR tým, dosud jediný svého druhu v ČR, vezl 10 člunů a 3 rafty na 12 vozidlech se čtyřmi přívěsy.
Již ve středu 26. 10. 2016 ráno odjíždí tentýž WASAR odřad HZS MSK na druhé mezinárodní cvičení, tentokrát v Lotyšsku.
Náplní obou mezinárodních cvičení je vyhledávání a záchrana osob, evakuace zvířat z nejrůznějších vodních ploch a povodněmi postižených území, včetně převozu odborníků, menších strojů, čerpadel a jiných technických prostředků a dalšího materiálu na pomoc postiženým za světla i v noci, i s překonáváním překážek v podobě vysokých a silně zarostlých břehů a hladin.
WASAR odřad HZS MSK je zcela soběstačný. Do zahraničí si obvykle veze vlastní palivo, potraviny, vodu i dostatek stanů, aby tak simuloval situaci při skutečných povodních.
Je speciálně vybaven a vycvičen pro záchranné práce na vodní hladině, mj. při povodních. Jeho příslušníci absolvovali několik „povodňových“ cvičení v zahraničí, naposledy loni v říjnu v Rumunsku, i doma pravidelně trénují jak na klidné a tekoucí, tak na divoké vodě.
Jednotka je určena pro nasazení v případě rozsáhlých povodní jak v rámci EU, tak mimo ni. Musí být akceschopná minimálně po dobu deseti dnů tak, aby nezatěžovala zdroje postiženého státu.
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje