Neděle 24. listopadu 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na letišti ve Vrbátkách na Prostějovsku cvičili záchranáři zásah při nehodě autobusu, cvičení odstartovalo ve tři ráno

Ve středu 9. listopadu 2016 od 3:00 hodin proběhlo na letišti ve Vrbátkách na Prostějovsku cvičení složek integrovaného záchranného systému s názvem Autobus 2016. Hlavním tématem cvičení byla záchrana a příjem velkého počtu osob zraněných při dopravní nehodě. Jednotlivé cvičící složky také prověřovaly traumatologický plán Olomouckého kraje.

Námět cvičení:

Při míjení se linkového autobusu a osobního vozidla došlo k dopravní nehodě, při které se autobus s 42 cestujícími převrátil na bok. Většina cestujících zůstala uvězněna v havarovaném autobuse a byla zraněna. V osobním autě cestovaly 2 osoby, které se při nehodě také zranily.

Celou událost oznámil jeden z cestujících na tísňovou linku 112 a na místo postupně vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému.

Na místo události přijeli profesionální hasiči z Prostějova a Olomouce a dobrovolní hasiči z Prostějova – Vrahovic, Prostějova – Domamyslic, Vrbátek a Olšan u Prostějova. Jednotky nejprve zajistily havarovaná vozidla, poté zraněné cestující z osobního auta i autobusu vyprostily a předaly do péče zdravotnické záchranné služby.

Hasiči dále na místě zřídili štáb velitele zásahu, poskytovali součinnost zdravotnické záchranné službě při ošetřování a transportu zraněných a Policii ČR při prohledávání okolí.

Všichni zranění cestující byli podle rozsahu zranění roztřízeni a postupně transportováni na ošetření do nemocnic.

Na místě zasahovalo asi 140 cvičících z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, sborů dobrovolných hasičů okolních obcí, z Policie ČR, ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, městské policie a celní správy. Následně byli do cvičení zapojeni

i pracovníci Fakultní nemocnice Olomouc a Nemocnice Prostějov, kteří přebírali k ošetření zraněné cestující.

Cíle cvičení:

  • koordinace všech zasahujících složek IZS v taktické i operační úrovni s využitím štábu velitele zásahu,
  • vyproštění zraněných osob při dopravní nehodě těžkého vozidla (autobusu),
  • třídění zraněných a poskytnutí základní péče o zraněné na místě zásahu,
  • transport zraněných do nemocnic,
  • v nemocnicích přijetí a ošetření velkého počtu zraněných osob.

Do cvičení byli také zapojeni pracovníci Krajského úřadu Olomouckého kraje, odboru zdravotnictví, kteří řešili koordinaci mimořádných událostí s velkým počtem zraněných osob podle traumatologického plánu Olomouckého kraje.

V rámci cvičení byla také zprovozněna a obsluhována informační linka IZS Olomouckého kraje.

Foto: ZZS
Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet