Čtvrtek 28. listopadu 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V třinecké hokejové Werk Areně unikal amoniak, taktického cvičení se zúčastnilo sedm jednotek hasičů

Sedm jednotek profesionálních (HZS MSK) a dobrovolných hasičů zasahovalo v pondělí 21. 11. 2016 dopoledne v hokejové hale Werk Arena v Třinci při záchraně zraněné osoby a zamezení dalšího úniku amoniaku ze strojovny chlazení do ovzduší. U taktického cvičení hasiči spolupracovali s dalšími složkami integrovaného záchranného systému (IZS) – ZZS MSK, Policií ČR a Městskou policií Třinec.

Hlavním cílem cvičení bylo ověření využití havarijní karty, kterou mají složky IZS pro každý typ mimořádné události u průmyslových a dalších objektů s možností většího počtu návštěvníků. Je v ní detailně uváděna předpokládaná činnost každé záchranné a bezpečnostní složky.

Vyzkoušela se také koordinace a vzájemná komunikace složek IZS při společném zásahu, včetně ověření časové náročnosti dojezdu složek IZS k zásahu a vyrozumění důležitých subjektů města Třince.

Vlivem prasklého těsnění ve výměníku, který je umístěn ve strojovně chlazení, unikl amoniak do prostoru strojovny. Po dosažení koncentrace 300 ppm byl únik nebezpečné látky zaznamenán čidlem, které je trvale umístěno ve strojovně. Signál o aktivaci čidel byl zaznamenán na velíně.

Obsluha velínu se snažila automaticky vypnout činnost ve strojovně, selhalo ale dálkové ovládání automatického vypínače. Nedostatečně vybavený zaměstnanec, který osobně potvrdil únik amoniaku, se vážně nadýchal.

Do Werk Areny vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – z nedaleké stanice Třinec, Frýdek-Místek a Ostrava-Zábřeh, odkud přijelo mobilní operační středisko. Na pomoc vyjely také čtyři jednotky dobrovolných hasičů – Třinec-Guty, Bystřice, Jablunkov a Frýdek.

Prvotní průzkum zasažené oblasti zajistili dva profesionální hasiči v dýchací technice a s měřicími přístroji, které jsou ve výbavě jednotky. Uvnitř haly nalezli a zachránili intoxikovaného muže, kterého předali týmu zdravotnických záchranářů ZZS MSK.

Druhá skupina hasičů – v protichemickém obleku – zamezila dalšímu úniku amoniaku z prasklého těsnění ve výměníku uzavřením ventilu a vrátila se do bezpečí, kde podstoupila dekontaminaci.

Mezitím hasiči postavili venku tři deflektory (jeden v přízemí nedaleko strojovny, další dva na terase v prvním patře na ochranu výstupů z haly), mj. kvůli vytváření vodní clony pro zabránění vytvoření toxického mraku amoniaku. Varování obyvatelstva bylo procvičeno pomocí mobilní sirény.

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet