Čtvrtek 28. listopadu 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Při dvacátém výročí vzniku programu Hasík CZ se nejaktivnější instruktoři setkali v Ostravě

Preventivně výchovný program „Hasík CZ – Výchova dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva“, letos oslavil dvacet let svého trvání v ČR. Jeho autory jsou Bohdan a Štěpán Mikulkovi, příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), kteří dosud slouží na stanici Bruntál.

U zrodu stál také Jiří Horáček, bývalý ředitel HZS Olomouckého kraje, a psycholog Miroslav Piňos. Současně si připomínáme desáté výročí realizace programu Hasík CZ Hasičským záchranným sborem ČR.

Program Hasík CZ je aplikován především na základních školách a v rámci něho jsou dětem přednášeny neformálním způsobem a hravou formou mimo školní lavice (nejčastěji v kroužku na zemi či židlích) základní informace a poznatky z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva vždy dvojicí vyškolených instruktorů. Jejich příprava je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Důležité při výuce je navození přátelské atmosféry se scénkami a obrázky i tréninky s telefonem kvůli volání na tísňové linky…

Výsledkem takových hodin bývá to, že řada dětí, které prošly programem Hasík CZ, umí oznámit událost na tísňovou linku a umí pomoci sobě i svým blízkým, např. při požáru v domácnosti. A své poznatky rozšiřují po celé rodině.

První léta znamenala jeho zkušební ověřování na školách a tvorbu metodiky práce s dětmi. V roce 1998 vznikla pilotní publikace s názvem „Výchova dětí v oblasti požární ochrany“, která vyšla v knižnici České asociace hasičských důstojníků, obsahující návod, jak učinit první krok mezi školní lavice, v dalších letech následovaly další publikace. Po roce 1998 byl program postupně šířen v celém bruntálském regionu a následně po celé ČR. Od roku 2000 je oficiálním realizátorem Citadela Bruntál, zaspaný spolek.

V říjnu 2002 se konal na stanici HZS MSK v Bruntálu první oficiální výcvik instruktorů programu Hasík CZ. Vedle příslušníků HZS MSK z Územního odboru Bruntál (okresu) se jej zúčastnilo i osm příslušníků HZS Olomouckého kraje.

V roce 2006 se partnerem programu stal Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje a začíná první systémové šíření programu v krajském měřítku. Postupně se (až do současnosti) k programu MSK systémově připojilo dalších 9 krajů ČR.

Například v roce 2006 je program rozšířen o tématiku „ochrany obyvatelstva“ (do té doby pouze „požární prevence“), v roce 2015 vznikají další materiály – vystřihovánky, pexesa, omalovánky atd. – s využitím jednotné grafiky. Program reprezentuje zelený dráček Hasík s červenou přilbou a sekyrkou.

K dnešnímu dni bylo v rámci programu Hasík CZ osloveno 345 tisíc žáků druhých a šestých tříd základních škol v celé ČR. Vyškoleno bylo 1207 instruktorů, převážně z řad profesionálních a dobrovolných hasičů z 10 krajů ČR, vedle nich i pedagogů, studentů VŠ, příslušníků MP, Policie ČR, ZZS …

Celkem 38 nejaktivnějších „hasíkovských“ instruktorů z ČR a dalších osobností, které se podílely na vzniku a rozvoji programu Hasík CZ, bylo dne 22. 11. 2016 oceněno v Aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě diplomy a plaketami.

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet