Hasiči v Olomouci opět montovali detektory kouře, plynu a oxidu uhelnatého v domech s pečovatelskou službou
Již několikátým rokem spolupracují Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje se statutárním městem Olomouc na projektu BOSPi (Bezpečnost osob se specifickými potřebami) různými aktivitami. Stejně jako v loňském roce, tak i letos, hasiči montovali do vybraných domácností v krajském městě detektory kouře, plynu a oxidu uhelnatého.
Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje se dlouhodobě věnuje skupině obyvatelstva se specifickými potřebami (slabozrací, nevidomí, tělesně postižení, osoby s poruchami sluchu, osoby s kombinovaným postižením, senioři apod.). Každoročně pro ně připravuje přednášky, cvičení, praktické ukázky z činnosti hasičů a návštěvy na požárních stanicích.
V letošním roce proběhly v rámci celého kraje besedy a přednášky se slabozrakými a nevidomými a v Olomouci dokončili v pátek 16. prosince 2016 profesionální hasiči montáž detektorů, které byly pořízeny z prostředků statutárního města Olomouce.
Detektory hasiči montovali v domech s pečovatelskou službou, které jsou v majetku města a ve kterých je vyšší riziko vzniku požáru a otravy plynem nebo CO.
Ve spolupráci se SONS (Sdružení osob nevidomých a slabozrakých) bylo vybráno několik individuálních adres slabozrakých a nevidomých osob, ve kterých proběhla také instalace zařízení. Z projektu bylo pořízeno 219 různých detektorů, kterými bylo osazeno celkem 161 bytových jednotek.
Projekt spolupráce statutárního města Olomouce a Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje v této oblasti byl zahájen před několika lety. Inspiraci pro montáž detektorů jsme nalezli v zahraničí, kde je běžné, že obyvatelé svoje domy a byty vybavují požárními hlásiči a detektory kouře.
Také v našem kraji se hasiči v praxi stále častěji setkávají s tím, že detektory zachraňují lidské životy. Jen v září letošního roku hrál detektor hlavní roli hned u dvou požárů (v Šumperku a v Prostějově).
Jsme přesvědčeni o tom, že takto instalované hlásiče přispějí ke zvýšení bezpečnosti a k ochraně zdraví a života obyvatel krajského města. Do budoucna bychom v tomto projektu rádi pokračovali a ve spolupráci se statutárním městem Olomouc vybavili další byty hlásiči kouře a detektory nebezpečného plynu. Z pohledu České republiky jde o unikátní projekt.
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje