Neděle 24. listopadu 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Do nádrže čistírny odpadních vod v obci Strání spadlo pracovníkům nářadí, vylovit ho museli hasiči

V úterý 17. ledna 2017 v 6:36 hodin vyjela skupina olomouckých potápěčů k netradičnímu zásahu do obce Strání ve Zlínském kraji (obec se nachází nedaleko státní hranice se Slovenskem). Při pravidelné údržbě místní čistírny odpadních vod (dále jen „ČOV“) spadlo pracovníkům do nádrže nářadí a hrozilo poškození drahé technologie.

Hasiči po příjezdu zjistili, že se jedná o nadzemní sedimentační nádrž odpadních vod kruhového tvaru o výšce 5 m a průměru 10 m. Před samotným ponorem proběhla porada s technikem ČOV.

Vzhledem k tomu, že uvíznutý předmět se nacházel v silně kontaminované vodě, využili hasiči pro zásah tzv. přilbové potápění (jde o technologii, kdy je potápěč od okolního prostředí zcela izolován (oblek, přilba, rukavice) a může tak pracovat i v prostředí „HAZMAT“ neboli „nebezpečných látek“, v němž limity škodlivých látek, chemických, biologických, radioaktivních a nukleárních (CBRN), překročily stanovenou mez k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zasahujících příslušníků.).

Vyzbrojený potápěč se po žebříku dostal nahoru na nádrž, odkud se potopil do kontaminované vody. Operátor ho naváděl na místo pravděpodobného výskytu potopeného nářadí. Asi v osmé minutě od ponoru byl krumpáč nalezen ve sběrné jímce ve středu nádrže. Vzhledem k nulové viditelnosti při těchto typech zásahů je nutná úzká spolupráce celého potápěčského týmu.

Během zásahu hasičů nedošlo k poškození technogie ČOV ani k žádnému zranění zasahujících hasičů. Hasiči na místě spolupracovali s kolegy ze Zlínského kraje, kteří dekontaminovali jak zasahující hasiče, tak také veškeré použité vybavení. Zásahu se zúčastnili čtyři potápěči z HZS Olomouckého kraje.

Skupina olomouckých potápěčů byla k události povolána z důvodu toho, že olomoučtí potápěči jsou opěrným bodem pro Moravu při běžných zásazích potápěčů a současně i opěrným bodem pro celou ČR při zásazích v kontaminovaném prostředí.

Technologie přilbového potápění, která je u HZS ČR zaváděna a plně vybaveni jsou jen hasiči v Olomouci a Hradci Králové, čerpá z poznatků při potápění na vrtných věžích.

Důvodem je hlavně skutečnost, že potápěč je od okolního prostředí zcela izolován (oblek, přilba, rukavice) a může tak pracovat i v prostředí „HAZMAT“ neboli „nebezpečných látek“, v němž limity škodlivých látek, chemických, biologických, radioaktivních a nukleárních (CBRN), překročily stanovenou mez k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zasahujících příslušníků.

Jedná se o zásahy ve vodách kontaminovaných toxickými, jedovatými, kyselými nebo zásaditými látkami v nejrůznějších průmyslových provozech, při únïku těchto látek do vodních toků, při vyhledávání utonulých osob nebo jiného biologického materiálu.

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet