Středočeský kraj pokračuje v rozmisťování AED, dostali je i zástupci Hasičského záchranného sboru
Středočeský kraj pořídil ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou 20 nových automatických externích defibrilátorů (AED) pro vybavení středočeské policie, celního úřadu a městské policie. Stalo se tak v rámci čtvrté etapy nákupu a rozmisťování těchto život zachraňujících přístrojů na území regionu.
Od roku 2014 jich bylo pořízeno 65 kusů a nová „dvacítka“ přístrojů pokryje dosud prázdná místa kraje, kde mají záchranáři delší dojezdové časy.
Nové defibrilátory předali ve středu 25. ledna 2017 na středočeském krajském úřadu zástupcům Policie ČR, Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, celního úřadu, dobrovolným hasičům z Čerčan a zástupcům obcí Odolená Voda, Březnice, Sadská a Benešov náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martin Kupka a ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek.
Přístroje budou v uvedených městech sloužit pro potřeby tamní městské policie.
Hlavním úkolem těchto moderních přístrojů je pacientovi při náhlé změně srdečního rytmu elektrickým výbojem upravit srdeční rytmus do normálu a vrátit ho tak zpět do života. Každou minutou, o kterou se případná defibrilace zpozdí, klesá totiž šance na přežití pacienta přibližně o 7–10 procent.
Na první pohled by se mohlo zdát, že investice do nákupu externích defibrilátorů je drahým nadstandardem. Nedovolil bych si však použít tento termín, pokud se jedná o záchranu lidského života.
V západním světě je propracovaná síť AED naprosto běžná. Naší povinností by mělo být vždy držet krok s vývojem, a to i při využití nejmodernější resuscitační techniky, kterou zvládne ovládat laik,
řekl náměstek pro oblast zdravotnictví Martin Kupka.
Že se jedná o úspěšný projekt, dokládají čísla z loňského roku, kdy v jedenácti ze čtrnácti ohlášených případů, došlo k tzv. úspěšné aktivaci a proškolený laický záchranář k potřebnému pacientovi dorazil. Úspěšné resuscitace s pomocí přístroje AED, při nichž došlo k obnově srdeční činnosti, byly tři.
Praxe potvrdila, že automatické externí defibrilátory jsou v terénních podmínkách bezpečným a efektivním způsobem léčby náhlé zástavy oběhu. Jejich obsluha je jednoduchá a zvládne ji po krátkém školení opravdu každý,
sdělil ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.
Připomněl, že dojezdové časy záchranky se sice pohybují na hranici osmi minut, ale i tento nadstandardní čas je za hranicí toho, co mozek bez kyslíku snese.
Příslušníci všech nezdravotnických složek Integrovaného zdravotnického systému jsou proškoleni v poskytování první pomoci, resuscitaci a hlavně užití AED lektory středočeské záchranky zdarma. Součástí software Zdravotnického operačního střediska SČK je též správa databáze přístrojů AED, která čítá už 136 defibrilátorů.