Leteckým výcvikem projde pět nováčků
Pět nových leteckých záchranářů z řad hasičů si vyzkouší záchranu osob z těžko přístupného terénu pomocí vrtulníku. Letošní první součinnostní výcvik složek IZS se uskuteční ve dnech 27. až 28. ledna 2009 na území Plzeňského kraje.
Pět nových leteckých záchranářů z řad hasičů si vyzkouší záchranu osob z těžko přístupného terénu pomocí vrtulníku. Letošní první součinnostní výcvik složek IZS se uskuteční ve dnech 27. až 28. ledna 2009 na území Plzeňského kraje.
V rámci výcviku musí letečtí záchranáři při cvičení zvládnout různé metody vyhledávání, záchrany a evakuace osob z těžko přístupného terénu, budov a konstrukcí pomocí vrtulníku. Cvičení prověří standardní taktické postupy při záchranných pracích, spojení mezi záchranářem a palubním technikem a také součinnost mezi hasiči – leteckými záchranáři a osádkami vrtulníků AČR.
Předletová příprava je v plánu v pondělí 26. ledna 2009. Praktický výcvik se uskuteční ve dnech 27. a 28. ledna 2009 vždy od 10.00 do 15.00 hodin. V případě nepříznivých povětrnostních podmínek se výcvik bude konat v náhradním termínu ve čtvrtek 29. ledna ve stejném čase.
Lokality výcviku:
- skalní masiv Radyně u města Starý Plzenec
- Ostrá Hůrka u města Starý Plzenec
- Černá skála u obce Nezdice
- lávka u obce Chotěšov
- bývalý objekt AČR – Háje – katastr obce Dolní Lukavice
Počet lokalit je volen z důvodu minimálního rušení hlukem obyvatel dotčených obcí. Vedoucí letové směny bude proto lokality po dobu výcviku rovnoměrně střídat.
Námět cvičení:
- Evakuace a záchrana osob z těžko přístupného terénu připadá v úvahu, když osoba ztratí orientaci v neznámém a těžko přístupném terénu, popřípadě zabloudí a může utrpět úraz. V rozsáhlém, nepřehledném a mnohdy nepřístupném terénu si může záchranná akce vyžádat nasazení velkého počtu sil a prostředků. Tyto problémy způsobují pro pozemní síly ztížené pátrání s velkou časovou prodlevou.
- Vrtulník společně s hasiči – leteckými záchranáři vypátrá pohřešovanou (zraněnou) osobu a pomocí dostupných prostředků a záchranářských postupů (slanění, lanový podvěs nebo palubní jeřáb) provede její evakuaci, popřípadě záchranu.
- Záchrana osob z budov nebo konstrukcí připadá v úvahu, když je tento způsob záchrany jediný možný nebo efektivnější nežli lezeckou technikou. Hasiči – letečtí záchranáři provedou výsadek na budovu – konstrukci, zajistí osobu a provedou záchranu případně evakuaci jako v předchozím případě.
por. Mgr. Alena Marešová
tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje
-miw-