Hasiči v Temelíně vyjížděli v roce 2016 celkem 1020×, v elektrárně musí zasáhnout do čtyř minut
Kdekoli v areálu elektrárny musí zasáhnout nejpozději do čtyř minut. Umí uhasit neviditelné plameny, vyprostit lidi z trosek budov nebo poskytnout první pomoc. Nově je navíc čekají bezpečnostní prověrky. Nároky na hasiče elektrárny Temelín jsou velmi vysoké. Přestože v loňském roce vyjížděli v průměru skoro třikrát denně, požár hasit nemuseli.
Přesně 1020krát loni vyjížděli temelínští hasiči. Šlo především o preventivní zásahy. Nejčastěji hasiči poskytovali technickou výpomoc a dohlíželi nad činnostmi spojenými s požárním rizikem.
Styl a požadavky na naše hasiče jsou trochu odlišné od klasických hasičů. Jen riziko požáru stačí k tomu, aby byli přítomni u prováděných činností. Loni u rizikových prací asistovali v průměru každý den.
Vedle toho plní celou řadu úkolu v oblasti technických výpomocí a absolvují hodně speciální přípravu,
představil ředitel bezpečnosti ČEZ Roman Havlín úkoly temelínských hasičů.
Ve 231 případech byla důvodem výjezdu technická výpomoc.
Její charakter je různý. Od vyproštění lidí z výtahu, likvidaci námrazy z chladicích věží až po práce ve čtyřiceti metrech,
říká Radek Vymazal, velitel temelínských hasičů.
Hasiči jaderných elektráren patří k nejlépe vybaveným profesionálním jednotkám v zemi. Zázemí mají v seizmicky odolné budově, při zásazích využívají moderní těžkou techniku, osvětlovací balóny nebo mobilní čerpadla.
Vedle toho umí zlikvidovat neviditelné plameny, které jsou charakteristické pro hoření vodíku nebo vyprostit lidi z trosek budov.
Od loňského podzimu jsou navíc součástí poplachového plánu kraje. Na vyzvání krajských kolegů mohou zasáhnout i v okolí elektrárny. Loni za hranice elektrárny vyjížděli v šesti případech.
Většinou se jednalo o dopravní nehody, kdy časově bylo výhodné povolat právě jednotku z elektrárny. Ti pak vyprošťovali lidi z havarovaných vozidel a zabraňovali úniku nafty a oleje do životního prostředí.
Temelínská jednotka má 76 hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu.
Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny.
V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny.
tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ