V Březové unikal plyn z průtokového ohřívače, obyvatele zachránil hlásič
„Dobrý den, doma mi zvoní hlásič a nevím, co přesně mám dělat.“ Tak touhle větou začal v pátek 10. února v půl sedmé ráno hovor na tísňovou linku 112. I v telefonu je slyšet hlasité pískání požárního hlásiče. Operátor tísňové linky rychle od volající zjistil adresu a také doporučil, aby otevřela okna a opustila byt až do příjezdu hasičů.
Na místo vyjely dvě jednotky hasičů a to ze Sokolova a místní z Březové. Vlastní detekcí pak hasiči uvnitř bytu naměřili koncentrace plynu z plynového průtokového ohřívače v koupelně. Zavřeli tak přívod plynu do bytu a dokončili odvětrání všech prostorů. Při závěrečném průzkumu už nenaměřili žádné koncentrace, majitelce bytu doporučili nepoužívat ohřívač do doby, než jej zkontroluje odborník.
Hlásič v bytě zaznamenal hodnotu koncentrace 100 ppm, hasiči pak svým detektorem naměřili hodnotu 45 ppm, což už v obou případech je hodnota nebezpečná. Hlásič tak včasným zjištěním a spuštěným alarmem zařídil, že se nestalo žádné nebezpečí. Instalovaný typ hlásiče v tomto případě nejen že spustil poplach, ale umí ukázat i zjištěnou hodnotu a navíc i na displeji poradil co dál: „Volejte 112“.
Zvláště pro staré lidi nebo naopak pro děti může i takto obyčejné sdělení na alarmujícím hlásiči znamenat dobrou radu, jak se bez průtahu zachovat. Typů různých hlásičů je na trhu velké množství, od základních, které pouze spustí zvukový či světelný alarm, až po pokročilé, které právě umí i takto poradit, případně i zaslat na určené telefonní číslo zprávu, že se právě spustil poplach.