Jihomoravští hasiči cvičili záchranu osob zpod ledu, impulzem byl nedávný smutný zásah na Vranovské přehradě
Jihomoravští hasiči absolvovali dva náročné výcviky. Trénovali záchranu pod ledem. Tento druh výcviku je v České republice ojedinělý. Akce na Brněnské přehradě byla určena pro instruktory práce na vodě a uskutečnila se ve spolupráci s Odborem speciálních potápěčských činností a výcviku Policie ČR.
Zaměření výcviku se odvíjelo od nedávného zásahu, při kterém hasiči zachraňovali tonoucího bruslaře na Vranovské přehradě. Ten se při příletu našich leteckých záchranářů nacházel asi 4 metry pod hladinou.
Výcvik se tedy soustředil na pohyb pod ledem a záchranu osob pod ledem. Jelikož je tato činnost velmi nebezpečná, kontrolovali celý program policejní potápěči. Během akce však přispěli také svými zkušenostmi.
Instruktoři si vyzkoušeli orientaci pod ledem a pohyb ve ztížených podmínkách. V prvním výcvikovém bloku se v ledu nachystaly 3 díry v různých vzdálenostech od sebe a mezi nimi byla pod ledem natažena vodící lana. Vztlak všech ochranných pomůcek ztěžoval záchranářům pohyb, neboť byli doslova natlačeni pod led.
Ve včerejším druhém výcvikovém bloku zkoušeli hasiči podobnou záchranu jako ve zmíněném případě na Vranovské přehradě. Vytahovali figurínu, která představovala osobu uvízlou pod ledem nebo v hloubce 2–3 metrů. U tohoto způsobu záchrany museli instruktoři odložit záchranné vesty a být jištěni jen pomocí lana na pracovním polohovacím páse.
K naplánování tohoto typu výcviku přivedla naše hasiče nejen nedávná událost na Vranovské přehradě, ale také fakt, že osoba pod ledem může za jistých okolností přežít i několik desítek minut. Vše je ale závislé na spoustě faktorů, jako je zdravotní stav, věk, doba pod ledem, oblečení, podružná zranění, reakce na šok, následná léčba atd.