Pátek 15. listopadu 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Poštovní muzeum v Praze vystavuje ve znamení svatého Floriána, k vidění jsou hasiči a jejich technika ve známkové tvorbě

Výstavní činnost Poštovního muzea se orientuje na pestrou řadu témat, která mohou zaujmout široké spektrum zájemců o známkovou tvorbu a filatelii. Jsou to například výstavy známkové tvorby významných československých a českých výtvarníků, grafiků anebo rytců nebo výstavy návrhů a známek s náměty technickými. K těm posledně uvedeným patří i výstava hasičské techniky ve známkové tvorbě.

Výstava je návštěvníkům přístupná na adrese Nové mlýny 2, Praha 1, od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin. Výstava potrvá do 11. 6. 2017.

Prvním českým dobrovolným hasičským sborem byl dobrovolný sbor ve Velvarech (1864). Koncem roku 1870 bylo v Čechách ustanoveno již 23 dobrovolných hasičských spolků. Dobrovolní hasiči se následně stali výrazným fenoménem českých, moravských a slezských obcí a jsou jím až do současnosti.

Je pravdou, že v dobách Československa (do roku 1992) příliš známek s tímto námětem nevyšlo; resp. byly to pouhé dvě známky.

První z nich (Pof 1118) vyšla roku 1960 a byla dílem výtvarníka Jaroslava Lukavského a rytce Bohdana Rouleho. Druhá (Pof 1385) byla vydána ke 100. výročí založení velvarského sboru dobrovolných hasičů (1964). Výtvarný návrh Františka Hudečka převedl na ryteckou desku excelentním způsobem rytec Josef Herčík.


V roce 2003 vyšly v emisi Technické památky – hasičská technika tři známky (Pof 0375–0377), které výtvarně i rytecky zpracoval Bedřich Housa, nestor československé a české známkové rytiny.

Na známkách jsou vyobrazeny čtyřkolová koňská hasičská stříkačka z roku 1822, motorová hasicí stříkačka a cisternová automobilová stříkačka CAS 8 AVIA/DAEWOO.

Ve všech případech se jedná o graficky čistá a rytecky precizně provedená vyobrazení hasičských vozidel. Za zmínku stojí také známka ke 150 letům českého hasičstva (2014), jejíž roztomilé vyobrazení hasičů je dílem Adolfa Borna.

Výstava dále představuje výtvarné návrhy k vlastní emisi známek, kterou si jako objednatel zadalo v roce 2016 Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Výtvarné návrhy jsou doplněny 3D zápůjčkami z Uměleckoprů­myslového musea a Národního technického muzea.

25. 3. 2017 od 9 do 15 hodin bude otevřena příležitostná poštovní přepážka. Zájemci si zde mohou zakoupit dopisnici k výstavě s kresbou Adolfa Borna a nechat si ji orazit příležitostným poštovním razítkem.

Sdílet