Jaký sorbent použít při dopravní nehodě? Chybu neuděláte s univerzálním, za deště se více hodí hydrofobní
Při dopravní nehodě obvykle vyteče větší množství benzínu, nafty, motorového oleje a dalších kapalin. Navíc v případě, že havaruje kamión naložený chemikáliemi, hrozí jejich únik a poškození životního prostředí i zdraví záchranářů.
Jak tedy rychle a bezpečně odklidit následky dopravní nehody, minimalizovat škody a zamezit dalšímu šíření? Vzhledem k tomu, že hasiči často předem neznají přesný rozsah havárie a totožnost látek, které při nehodě unikly, vhodným řešením jsou sorbenty řady ABSODAN.
Tento chemický sypký sorbent je mezi záchranáři vysoce ceněn pro svoji univerzálnost. Saje totiž jakoukoliv kapalinu, je chemicky netečný a odolný vůči většině chemikálií.
Je vyroben z nehořlavých porézních granulí MOLER, které se projevují nízkou prašností. Zároveň vážou kapalinu uvnitř a už ji nepropouští ven. To mu také dává skvělé odmašťovací a protiskluzné vlastnosti, což potvrzuje atestace III R.
HAPPY END nabízí tři typy ABSODANU podle různé zrnitosti:
Za vydatného deště či sněhu je vhodnější použít olejový sorbent ÖL-EX OE 1. Tento hydrofobní – neboli vodu odpuzující – sorbent má vynikající sorpční schopnosti. Saje oleje a kapaliny na ropné bázi, nicméně oproti ABSODANU není vhodný pro likvidaci agresivnějších chemikálií.
Pokud dojde k úniku látek na vodní hladinu, je vhodné nasadit olejový hydrofobní sorbent ÖL-EX 82 OE 4. Díky svému složení tento polyuretanový sorbent plave na vodní hladině, neklesá ke dnu a absorbuje oleje, benzín, naftu a jiné látky na ropné bázi. Nicméně při větších haváriích na vodě se spíše preferují textilní sorbenty nebo jejich kombinace se sypkými.
To samé platí, pokud při havárii na silnici dojde k velkému úniku kapaliny. V takové situaci je optimální použít k jejímu ohraničení textilní sorpční hady. Poté k likvidaci kapaliny a dočištění místa nehody použít vhodný sypký sorbent.
Seriál: Více sorpce = méně požárů
HAPPY END radí, jak řešit únik nebezpečných látek na vodní hladině. Následky se mohou šířit i do okolí a podzemních vod
Pokud unikne do vody větší množství oleje a ropných látek, jejich odstranění představuje pro záchranáře poměrně složitý zásah. Nejde totiž jen o lokální hrozbu, ale…
Sorbenty existují sypké nebo textilní. K čemu se používají a čím se liší?
Práce hasičských záchranných sborů se od dob svého vzniku výrazně změnila. Jejich úkolem dnes není pouze hasit již vzniklé požáry, ale také účinně bránit jejich vzniku a…
HAPPY END CZ radí: Textilní sorbenty jsou vhodné pro absorpci velkých objemů uniklých kapalin
Textilní sorbenty jsou vyrobeny speciální technologií z polypropylenových mikrovláken. Díky tomu získávají vysokou sorpční kapacitu, vysokou odolnost vůči působení…
HAPPY END CZ radí: Chemické sorbenty jsou vyrobeny z látek odolávajících působení velmi agresivních chemikálií
Sorbenty chemické jsou třetím zástupcem speciálních sorpčních prostředků pro odstraňování nechtěných úniků nebezpečných chemických látek v životním prostředí.
HAPPY END CZ radí: Olejové sorbenty mohou být textilní i sypké
Sorbenty olejové jsou selektivní sorbenty, které sají pouze oleje, tuky a látky ropného původu. Jejich výhodou je to, že po saturaci zůstávají na hladině vody a je tedy…