Hasiči v Jihomoravském kraji dokončili výcvik zaměřený na eliminaci nebezpečí destrukce tlakové lahve při požáru jejím prostřelením
V dubnu roku 2017 nacvičovali hasiči společně se Zásahovou jednotkou Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje eliminaci nebezpečí destrukce tlakové lahve při požáru jejím prostřelením. Odborná příprava navazovala na předchozí výcviky z let 2015 a 2016 uskutečněné ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá a v areálu firmy Linde Gas a.s. v Brně.
Požáry tlakových lahví vždy představují pro zasahující složky IZS velké riziko. Průběh destrukce a následný výbuch vzniklé plynovzdušné směsi extrémně ohrožuje zejména zasahující hasiče. Následky mohou být velmi tragické, případné materiální a finanční škody značně vysoké.
Vybraná skupina příslušníků – lektorů ohňových trenažérů HZS Jihomoravského kraje v posledních třech letech realizovala speciální odbornou přípravu složek IZS, při které se výše uvedené riziko eliminuje prostřelením tlakové lahve odstřelovačem Policie ČR. Zvolená metoda umožňuje minimalizovat riziko pro zasahující a výrazně zkrátit dobu nutnou k likvidaci události, případně k zajištění bezpečného stavu.
V roce 2015 bylo provedeno ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá srovnání řízené a neřízené destrukce tlakových lahví s kyslíkem, acetylenem, propanem a vodíkem.
Vyzkoušeno bylo i prostřelení svazku tlakových lahví s acetylenem. Výsledky jednoznačně potvrdily dosavadní poznatky HZS Plzeňského kraje a HZS hl.města Prahy, zejména zásadní snížení rizika pro zasahující hasiče.
Prostřelením tlakové lahve dochází k okamžitému úniku plynu a snížení tlaku v lahvi. Po výronu plynu nebo jeho vyhoření, nehrozí již pro zasahující hasiče nebezpečí fyzikálního výbuchu.
Velmi zajímavé bylo také samotné srovnání neřízené destrukce z krytů, které byly rozmístěny ve vzdálenostech od 50 do 150 m. Devadesátka vybraných pozorovatelů tak poprvé viděla následky destrukce tlakové lahve vlivem požáru z bezprostřední blízkosti.
V roce 2016 se uskutečnilo několik výcviků s cílem nastavit pravidla pro zásah složek IZS v této oblasti. Byl kladen důraz na stanovení společného postupu, komunikaci velitelů, označení tlakových lahví a vytyčení bezpečnostního perimetru.
Ve spolupráci s firmou GINA software s.r.o. se upravila verze systému ve výjezdových tabletech tak, aby bylo možné označovat tlakové lahve pro návodčí odstřelovačů přímo ve fotografiích pořízených na místě zásahu a ihned je zobrazit na dalších zařízeních.
V dubnu letošního roku se konala dvoudenní odborná příprava věnovaná teorii, včetně značení tlakových lahví, na kterou navazovala praktická část s prohlídkou všech typů tlakových lahví ve firmě Linde Gas a.s. Dále si pak příslušníci vyzkoušeli hašení tlakové lahve s acetylenem a s vodíkem.
Druhý den byl věnován nácviku spolupráce s odstřelovači Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje na střelnici v Bzenci. Při praktické střelbě měli příslušníci HZS možnost vyzkoušet si roli velitele zásahu a návodčího odstřelovače.
V současné době je v Jihomoravském kraji proškoleno pro tento typ zásahu celkem 40 příslušníků převážně z řad velitelů čet, velitelů družstev a příslušníků zařazovaných do služeb řídících důstojníků.
Velké poděkování patří příslušníkům HZS Plzeňského kraje a HZS hl.města Prahy, bez kterých by se podobná odborná příprava nemohla uskutečnit.
Další subjekty, které se podílely na odborné přípravě v letech 2015 –2017 a kterým patří také poděkování za vynikající spolupráci:
- HZS Plzeňského kraje
- HZS hl. m. Prahy
- Technický ústav požární ochrany Praha
- Zásahová jednotka KŘP JmK
- Útvar rychlého nasazení Policie ČR
- 74. lehký motorizovaný prapor Bučovice AČR
- Chemické vojsko Liberec AČR
- Linde Gas a.s.
- Flaga, Český plyn a.s.
- Vysoká škola báňská – TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství
- Univerzita Obrany Brno, FVT – Katedra zbraní a munice
- Masarykova univerzita Brno, Katedra fyziky a chemie
- Robodrone Industries s.r.o.
- Gina Software s.r.o.
- HZS Elektrárna Dukovany
HZS Jihomoravského kraje