Pátek 29. listopadu 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Cvičení složek integrovaného záchranného systému v Opavě se účastnilo 15 jednotek, zvedla se hladina řeky

V průběhu dopoledne dne 10. května 2017 proběhlo rozsáhlé taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) v Opavě. Tématem cvičení bylo prověření připravenosti složek IZS a dalších institucí v případě přirozené povodně na řece Opava.

Taktického cvičení se kromě složek IZS (Hasičský záchranný sbor MSK, 15 jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí, Zdravotnická záchranná služba MSK a Krajské ředitelství policie MSK) účastnili zástupci místní samosprávy a vedení města, Městská policie Opava, správce povodí (společnost Povodí Odry) a Městský dopravní podnik Opava.

V rámci cvičení se simulovala situace, kdy v důsledku silných bouřek a přívalových dešťů dojde k vzestupu hladiny řeky Opava, jejímu následnému rozlivu mimo koryto řeky a ohrožení zastavěných částí města (Opava – Vávrovice, místní část Palhanec).

V reakci na vzniklou situaci operační a informační středisko HZS MSK informuje zástupce místní samosprávy a vedení města o vzniklé situaci a následně dojde ke svolání krizového štábu města Opava.

V postižených místech probíhá evakuace obyvatelstva a započne se s výstavbou protipovodňové hráze v místní části Palhanec. Jednotky požární ochrany součastně provádějí záchranu tonoucích se osob na vodní ploše Stříbrné jezero.

Cvičení současně probíhalo na třech samostatných lokalitách. V Opavě – Vávrovicích v místní části Palhanec bylo simulováno zatopení části města s následným varováním a evakuací obyvatelstva, zajištěním ostrahy a střežením zasaženého území a stavěním protipovodňové hrá­ze.

V lokalitě Stříbrného jezera profesionální hasiči HZS MSK, dobrovolní hasiči a Zdravotnická záchranná služba procvičovali záchranu tří tonoucích se osob z jezera. Třetí lokalitou cvičení byly prostory Magistrátu města Opava na Krnovské ulici, kde zasedala stálá pracovní skupina krizového štábu města. Zde bylo rovněž vytvořeno evakuační centrum, kam byly sváženy evakuované osoby (44 dětí a 4 učitelé ze základní školy) a procvičovaly se postupy nouzového přežití obyvatelstva.

Aktuálnost tématu cvičení dokládá i situace v MSK před dvěma týdny, kdy v důsledku déletrvajících intenzivních srážek došlo ke zvýšení hladiny řek na území celého kraje a hasiči v průběhu tří dnů (28.5. až 30.5.) zasahovali u více než 437 událostí.

Marek Gašparín
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet