Vybavení pražského hasiče Jana Odermatta bylo v pořádku, důvod jeho osudového oddělení od skupiny a úmrtí se nepodařilo zjistit
Vzhledem k tomu, že od počátku nebylo jasné, jak ke smrtelnému zranění příslušníka HZS hl. m. Prahy přesně došlo, byly bezprostředně po události ustanoveny dvě vyšetřovací komise.
První komise byla ustanovena generálním ředitelem HZS ČR a kromě odborníků z generálního ředitelství HZS ČR v ní byli zastoupeni i příslušníci z jiných krajů. Druhá komise byla ustanovena ředitelem HZS hl. m. Prahy. Obě komise začaly pracovat paralelně, ale nezávisle na sobě. Současně se rozběhlo i šetření Policie ČR.
Vzhledem k náročnosti celého vyšetřování se termín ukončení šetření posunul z původně předpokládaného konce března až na květen a se závěry šetření byli oba ředitelé seznámeni v závěru minulého týdne.
Obě komise shodně konstatovaly, že nedošlo ke zranění příslušníka jeho zavalením či propadnutím. Zásahová výzbroj i výstroj, kterou byl zasahující hasič vybaven, byla v pořádku. K úrazu tedy nedošlo ani selháním dýchacího přístroje nebo jiných technických prostředků.
I přes mnohá zjištění, která pomohla případ osvětlit, se řadu skutečností nepodařilo objasnit. Zejména se jedná o otázku, proč se příslušník oddělil od skupiny. Mohl tak jednat v reakci na informaci, se kterou pracovali všichni zasahující hasiči, že se v objektu nachází pohřešovaná osoba. To už je ale pouhá spekulace a motiv jednání zemřelého hasiče se pravděpodobně nikdy nepodaří odhalit.
Přestože se důvod tragické smrti objasnit nepodařilo, bude snahou vedení celého Hasičského záchranného sboru ČR podobným neštěstím do budoucna co nejvíc předcházet. Na základě podkladů z vyšetřování budou přijata organizační i technická opatření.
Mezi organizační patří například změna taktického postupu při zásahu v uzavřených prostorách. Po technické stránce bude snaha hasiče lépe vybavit technickými prostředky.