Pátek 29. listopadu 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasičské muzeum v Ostravě přivítalo jubilejního sedmdesátitisícího návštěvníka, paní dorazila z Havířova

Jubilejního sedmdesátitisícího návštěvníka přivítalo v pátek 2. 6. 2017 dopoledne Hasičské muzeum města Ostravy. Stala se jím paní Marie Janíková z Havířova.

Od náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) pro prevenci a civilní nouzovou připravenost plk. Ing. Miloše Střelky dostala v tašce několik vkusných dárků, například knihu hasičských fotografií z Moravskoslezského kraje, Hasičské pohádky a knihu o historii Ostravy.

Paní Janíková (74) byla v ostravském Hasičském muzeu poprvé. Přijela sem s kolegy seniory. V rodině žádné sice hasiče neměla a nemá, ale za dětství na Kroměřížsku mohla být během krátké doby hned u několika požárů. Může za ně řezník, který byl později jako žhář zadržen až v Polsku.

Hasičské muzeum města Ostravy v Ostravě-Přívoze, sídlící v secesní budově v Zákrejsově ulici vedle Archivu města Ostravy, si letos v květnu připomnělo 12 let od svého otevření. Svou velikostí je v Moravskoslezském kraji dosud jediné svého druhu. S podporou města Ostravy jej provozuje HZS MSK. Například 10. června 2017 se opět zapojí do Muzejní noci.

Muzeum je otevřeno od úterý do neděle – během pracovního týdne od 9 do 17 hodin, v sobotu, neděli a o vybraných svátcích od 9 do 13 hodin. Všechny prohlídky začínají jednotně vždy v celou hodinu.

Dospělí zaplatí za prohlídku třicet korun, děti polovinu, slevy jsou i na rodinném vstupném. Návštěvu skupin s více než 10 osobami je nutné objednat předem na e-mail: muzeum@hzsmsk.cz, nebo telefonicky tel.: 596 136 841.

Největší zájem je jak o modely a simulované ukázky zásahů, tak o točení klikou ruční sirény z první poloviny 20. století, jiné nadchnou hasičské prapory z konce 19. století, hasičské šavle či sošky svatého Floriána, drtivou většinu návštěvníků ale funkční historické stříkačky.

Nevšední je i lezecká expozice, kde mohou návštěvníci pomoci zachraňovat zraněné osoby ze skály či studny, což si rádi vyzkoušejí zvláště ti nejmenší.

Že se Hasičské muzeum zabývá také současností, potvrzuje na muzeum neobvyklá expozice – plně funkční pracoviště operátorů Integrovaného bezpečnostního centra (IBC) Moravskoslezského kraje, které sdružuje na jednom místě veškerá operační střediska složek IZS v Moravskoslez­ském kraji.

Návštěvníci tak mohou v muzeu spatřit a vyslechnout (respektive si i sami zavolat) postupy při telefonickém nahlášení požáru, dopravní nehody či jiné události až po výjezd hasičské jednotky a dalších záchranných složek k zásahu.

Na vlastní kůži si také mohou vyzkoušet komunikaci s dispečerem mobilním telefonem i dálniční SOS hláskou.

Stálý zájem o expozice je dán hlavně tím, že Hasičské muzeum je i přes skromné prostředky na reklamu přece jenom známější a jeho obliba dále roste. Někteří nadšenci z řad dospělých i dětí už muzeum navštívili několikrát. A muzeum se snaží své zajímavé expozice obměňovat.

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet