Záchranáři a hasiči cvičili zásah po útoku teroristů i odborné dovednosti po celé Praze
Ve dnech 9.–11. června 2017 probíhalo v Praze rozsáhlé metodické cvičení Pražská P155, které pořádala Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy. Tématem letošního ročníku byla netechnická profesionalita a týmová spolupráce s podtitulem „Praha pod zemí“.
Celorepublikového cvičení se účastnilo vždy po jedné výjezdové skupině rychlé zdravotnické pomoci ze 14 krajů ČR, hostem byla také jedna posádka ze Slovenské republiky. Na cvičení se podílely i další složky integrovaného záchranného systému – Policie ČR, Městská policie hl.m. Prahy, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy a Hasičský záchranný sbor Dopravního podniku hl. m. Prahy.
Metodické cvičení není soutěží, nepoměřují se síly, nesbírají body ani trofeje. V průběhu Pražské P155 plnily výjezdové skupiny několik odborných úloh, které ve většině případů vycházely z reálných zkušeností z provozu záchranných služeb a byly připravovány maximálně realisticky.
Metodicky byly úlohy vedeny zejména pomocí zážitkové pedagogiky a simulační medicíny. Po každé splněné úloze výjezdová skupina bezprostředně obdržela zpětnou vazbu od odborných garantů,
říká Jana Poštová, mluvčí ZZS hl. m. Prahy.
V noci z pátku na sobotu proběhl nácvik společného zásahu policie, hasičů a zdravotníků při simulovaném teroristickém útoku na soupravu metra ve stanici Kačerov. Výchozí situace byla taková, že skupina maskovaných ozbrojenců obsadila soupravu plnou cestujících a vlak zastavil v tunelu přibližně sto metrů od nástupiště. Proti ozbrojencům následně provedl zásah Útvar rychlého nasazení Policie ČR a po jejich zneškodnění rukojmí osvobodil.
Na místě ale zůstala řada figurantů představujících zraněné. Cvičení se v roli rukojmí zúčastnilo 370 figurantů, z toho šest desítek osob bylo realisticky namaskováno tak, aby měly viditelná zranění různého rozsahu od řezných, tržných a střelných ran až po spáleniny.
Hlavním cílem cvičení byly nácvik komunikace a týmové spolupráce složek integrovaného záchranného systému, stejně jako třídění a ošetřování zraněných ve ztížených podmínkách přímo ve vagonu metra či ve stanici.
Zasahující jednotky se musely vypořádat mimo jiné i s figuranty, kteří předstírali například záchvaty paniky či posttraumatický stres. Za tímto účelem byl na místě i tým psychosociální intervenční služby (PIS). Celkem se na společné úloze podílelo okolo sedmi set osob.
Cvičení jako Pražská P155 přispívají k soustavnému zlepšování spolupráce všech zasahujících složek, která je spolu s rychlostí pro záchranu životů zásadní. Vzhledem k současné situaci ve světě považujeme za nezbytné, abychom byli připraveni i na podobné krizové události,
říká Petr Kolouch, ředitel ZZS hl. m. Prahy.
V sobotu na účastníky cvičení čekalo pět odborných úloh rozmístěných vesměs v pražském podzemí. Posádky si vyzkoušely práci zdravotnického operačního střediska v protiatomovém krytu Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, krizové brzdění sanitky na silnici na slepém rameni dálnice D5, zásah u podchlazeného člověka ve Staré čistírně odpadních vod 1906 Bubeneč či pomoc oběti uštknutí jedovatým hadem v pražských kolektorech.
Náročnou úlohu představoval také simulovaný zásah v podzemních odděleních Thomayerovy nemocnice, kde podle scénáře jeden z pacientů usmrtil nůžkami jiného pacienta a následně se pokouší za zamčenými mřížemi pokoje oběsit.
Vedle nácviku zásahu u pacienta po pokusu o oběšení bylo smyslem této úlohy také simulovat pohyb záchranářů na místě trestného činu tak, aby svým postupem například neznehodnotili možné důkazy. Součástí této psychicky velmi náročné úlohy byl opět tým PIS.
Hlavním účelem metodického cvičení byla výměna zkušeností mezi jednotlivými ZZS. Díky kontaktu záchranných služeb z různých regionů, které mohou k některým tématům přistupovat odlišně, přispívá společné metodické řešení odborných problémů významně ke zlepšování přednemocniční neodkladné péče v ČR,
dodává Jana Poštová.
Letos se jednalo již o pátý ročník metodického cvičení Pražská P155, pořádání příštího ročníku převezme Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, a cvičení se tak stane putovním. V následujících letech by se měly jednotlivé zdravotnické záchranné služby v pořádání cvičení střídat.