Osmý ročník mistrovství České republiky v disciplínách TFA proběhl v roce 2017 v Ústí nad Labem
Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje ve spolupráci se Sportovním klubem hasičů Ústeckého kraje uspořádaly 27. září 2017 v Ústí nad Labem mistrovství České reubliky v disciplínách TFA. Mistrovství proběhlo v obchodním centru Forum.
Mistrovství se zúčastnilo celkem 77 závodníků, šlo o příslušníky krajských hasičských sborů ČR a Asociace hasičských sborů podniku.
Parádní výkony Michala Brousila, Davida Kubiše, Jirky Dvořáka a Petra Bendy v celkovém součtu přinesly pro HZS Jihočeského kraje zlatou medaili v kategorii družstev. Jihočeši zvítězili s velkým náskokem více než půl minuty a obhájili tak prvenství z posledního mistrovství v roce 2015 v Ostravě.
Druhé bylo družstvo HZS Olomouckého kraje a třetí družstvo HZS Moravskoslezského kraje.
V soutěži jednotlivců v kategorii A (18 – 34 let) zvítězil Michal Brousil z HZS Jihočeského kraje, druhý byl Petr Moleš z HZS Jihomoravského kraje a třetí Jaroslav Hanzel z HZS Moravskoslezského kraje.
V kategorii B (35 – 44 let) zvítězil Roman Viej z HZS Moravskoslezského kraje, druhý byl Petr Svatek z HZS Kraje Vysočina, a třetí David Kubiš z HZS Jihočeského kraje.
V kategorii C (45 a více let) zvítězil Daniel Kouřil z HZS podniku, druhý byl Josef Frýdl a třetí Petr Jindra.
Absolutním vítězem celého seriálu se stal Roman Viej z HZS Moravskoslezského kraje.
Mistrovství se zúčastnilo vždy jedno soutěžní družstvo z každého kraje. Kraj mohl vyslat maximálně 6 závodníků, z toho 2 závodníci mohli soutěžit jen v kategorii jednotlivců. Družstvo tvořili čtyři závodníci.
Dále pak jedno družstvo HZS podniku nominované Asociací velitelů HZS podniků, které pořadatel pozval.
Jak letošní mistrovství v disciplínách TFA probíhalo?
U obchodního centra pořadatelé postavili dvě totožné tratě. Soutěžící tak závodili vždy dva paralelně. Na start se každý ze závodníků musel dostavit nejméně pět minut před plánovaným časem startu.
Jeho povinná výstroj a výzbroj se skládala ze zapnutého zásahového obleku, přilby, zásahových bot a rukavic. Na zádech pak měl dýchací přístroj, který si hasiči s sebou nesou jako zátěž.
Trať byla dle oficiálních pravidel pro disciplíny TFA rozdělena do čtyř úseků, ve kterých soutěžící plnili jednotlivé disciplíny v předepsaném pořadí. Rozhodčí měřili čas provedení všech disciplín v jednotlivých úsecích.
Časy čtyř úseků se pak závodníkovi sčítaly do celkového výsledného času. Mezi jednotlivými úseky měl soutěžící několik málo minut na rychlý odpočinek.
V prvním úseku závodník uchopil dvě hadicová vedení, která jedním koncem nejprve napojil na čerpadlo a druhým roztáhnul na délku 80 metrů.
Poté, co je natáhnul a položil, měl připravené další dvě hadice B, které byly naopak rovnoběžně natažené na zemi. Obě musel smotat a uložit do připraveného boxu tak, aby žádnou svoji části nepřečnívaly.
Druhý úsek byl jediný, který závodníci absolvovali bez dýchacího přístroje na zádech. Soutěžící nejprve provedli určený počet úderů palicí v tzv. hammerboxu, následovalo pronesení závaží tunelem v jednom směru, oběhnutí kužele a vrácení závaží stejnou cestou zpět.
Poté závodník musel přemístit 80kg figurínu připraveným koridorem opět kolem kuželu tam a zpět. Druhý úsek pak skončil překonáním třímetrové bariéry.
Ve třetím úseku soutěžící nejdříve přenesl čtyři kusy žebříků spojených po dvou k lešení, o které je opřel. Poté vystoupal na lešení a odtud pomocí lana vytáhnul nahoru břemena (smotané hadice B smotané do kotoučů) a sestoupil zpět na zem.
Třetí úsek měl závodník ukončen napojením proudnice na čerpadlo.
Čtvrtý úsek je vždy výstup na výškovou budovu. V Ústí nad Labem soutěžící stoupali po stanovené trase a schodech na střechu obchodního centra Fórum.
por. Ing. Vendula Matějů, tisková mluvčí, HZS Jihočeského kraje
Přiložené soubory | |||
---|---|---|---|
TFA 2017 - výsledky.pdf | zobrazit online | 333 kB |