Sobota 30. listopadu 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Odborníci si předávali v Ostravě zkušenosti o snižování rizik při katastrofách v rámci projektu DIRECT

Odborníci ze čtyř evropských zemí – České republiky, Slovenska, Slovinska a Černé Hory – si tento týden v Ostravě předávali své zkušenosti při zásazích hasičů a dalších činnostech záchranných složek na dvoudenní mezinárodní konferenci, nazvané „Snižování rizik při katastrofách v oblasti regionální a mezinárodní spolupráce“. Konala se v pondělí a úterý 23.-24. 10. 2017 se v ostravském hotelu Park Inn, a to v rámci dlouhodobého projektu Evropské unie Direct (Disaster Resilient Communities and Towns).

Zúčastnilo se jí několik desítek odborníků z řad profesionálních hasičů a dalších záchranných či jiných řídících složek z ČR, Slovenska, Slovinska a Černé Hory. Vyměňovali si zkušenosti například z budování specializovaných hasičských týmů, ze získávání a využívání moderní zásahové techniky z prostředků Evropské unie, při zapojení do několika mezinárodních bezpečnostních projektů i při poskytování humanitární pomoci v zahraničí.

Přečtěte siMoravskoslezští hasiči trénovali ve Slovinsku hašení přírodních požárů

Ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., hovořil o široké spolupráci s polskými hasiči, která se projevuje i ve společných zásazích, především minimálně dvakrát do měsíce u dopravních nehod na polské dálnici A1 u Bohumína (navazuje na českou D1). Podobná situace se společnými zásahy se slovenskými hasiči je u společné hranice na Jablunkovsku (okres Frýdek-Místek).

Zástupci slovinských hasičů a jejich ministerstva vnitra hovořili mj. o široké spolupráci při snižování rizik při katastrofách s rakouskou stranou, v Černé Hoře je aktuální řešení spolupráce s Albánií.

Přečtěte siV klimkovickém tunelu hasiči cvičili zásah u nehody s nebezpečně nakaženým pacientem

Například plk. Ing. Antonín Krömer z HZS MSK hovořil o rizicích vysokého stupně nebezpečí v Moravskoslezském kraji. Podle nedávno zpracované analýzy sem vedle dalších deseti rizikových událostí, platících pro celý Moravskoslezský kraj, patří přívalová (blesková) povodeň pro ORP Nový Jičín, Opava, Bruntál, Krnov, Rýmařov, extrémní vítr pro ORP Bruntál, Krnov, Rýmařov a „klasická“ povodeň pro všechny ORP s výjimkou Českého Těšína, Havířova, Orlové a Vítkova.

V dalších příspěvcích příslušníků HZS MSK nechyběl problém detekce požárů a nebezpečných plynů, či systém chemického monitoringu Chemon a také porovnání výcviku vyšetřovatelů požárů v ČR a Velké Británii.

Přečtěte siVýcvik hasičů tří zemí v Ostravě vyvrcholil dvěma simulovanými nehodami

Do společného projektu Evropské unie „Města a komunity odolné proti pohromám“, zkráceně pojmenovaný Direct (Disaster Resilient Communities and Towns) se letos zapojil za českou stranu HZS Moravskoslezského kraje (HZS MSK), který v červnu 2017 připravil pro své, slovinské a černohorské profesionální hasiče společný pětidenní výcvik v Ostravě a okolí na téma dopravní nehody. Specializoval se na záchranu zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel.

Přečtěte siV Ostravě cvičí hasiči ze Slovinska a Černé Hory, výcvik je zaměřen na dopravní nehody

Ve druhé polovině října odjeli hasiči z HZS MSK do Slovinska na druhou část společného výcviku se slovinskými a černohorskými hasiči, zaměřeného na likvidaci požárů v přírodě. Ve zmíněných třech zemích se uskuteční celkem šest společných specializovaných výcviků.

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet