Sobota 23. listopadu 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Tři nové defibrilátory budou využívat jihomoravští dobrovolní hasiči, věnovala je společnost Kooperativa

Tři nové automatizované externí defibrilátory budou využívat dobrovolní hasiči z Moutnic, Žeravic a Velkých Opatovic. Přístroje v celkové hodnotě přes 150 tisíc korun věnovala společnost Kooperativa.

Dobrovolní hasiči jsou jednou ze složek first responderů, tedy speciálně vyškolených dobrovolníků, kteří dokáží za použití AED poskytnout kvalitní první pomoc v případě náhlé srdeční zástavy.

Automatizovaný externí defibrilátor (AED) je přístroj určený k laické resuscitaci, který postiženému srdci podá elektrický výboj (tzv. defibrilaci). Jeho použití je velmi jednoduché, zachránce totiž navádí nejen písemnými, ale i hlasovými pokyny.

Včasná defibrilace je přitom pro přežití pacienta stěžejní. Pokud je provedena okamžitě po příhodě, je šance na přežití je až 94procentní, po pěti minutách se snižuje na 50 procent a za 12 minut po náhlé zástavě oběhu klesne na pouhých 25 procent.


AED v Jihomoravském kraji zachránily a navrátily do plnohodnotného života už desítky pacientů. Další mají šanci i právě díky novým defibrilátorům, které teď budou mít k dispozici další jednotky dobrovolných hasičů.

My jsme o AED žádali asi před rokem a půl a přiměla nás k tomu událost, kdy doma zkolaboval 45letý pán, první pomoc mu poskytovala rodina a pokud bychom my měli AED, byla by větší šance jej zachránit.

Nepřejeme si, aby se k takovým situacím docházelo často, ale když nastane potřeba, budeme rádi, když bude v našich možnostech kvalitně pomoci,

uvedl velitel jednotky SDH Moutnice Pavel Novotný.


V dnešní době náhlá zástava oběhu nepostihuje jen lidi seniorského věku, ale bohužel i mladé a právě ti často nejvíc profitují ze spolupráce first responderů s AED,

říká autorka projektu MUDr. Barbora Truksová-Zuchová.

Krajské zdravotnické operační středisko aktivuje průměrně 1–2 AED denně. V celém Jihomoravském kraji je do systému zapojeno už 131 defibrilátorů.

Pro nás je to velká čest, být součástí projektu, který dnes nevyužívají jen obyvatelé Jižní Moravy, ale i velké části republiky a nyní projekt míří také na Slovensko.

V následujících letech se chystáme spolupráci se záchrannou službou ještě rozšířit,

říká obchodní ředitel pro externí obchod společnosti Kooperativa Pavel Bárta.

AED jsou v rámci projektu rozmísťovány na strategická místa, například tam, kde je horší dostupnost zdravotní péče.

My jsme na okraji kraje, jako jednotka jsme zařazeni pro výjezd k dopravním nehodám, proto si myslíme, že defibrilátor pro nás bude mít přínos právě při těchto zásazích,

těší se z nového přístroje Luboš Ptáček, velitel jednotky SDH ve Velkých Opatovicích.

V podobné situaci je i obec Žeravice, která leží na rozhraní Kyjovska a Veselska.

S AED budeme moci pomáhat obyvatelstvu při krizových situacích, kdy budeme nasazeni hasičským záchranným sborem, v ještě větším rozsahu,

říká starosta Žeravic Lubomír Hradil.

Sdílet