Kurz Obsluha motorových pil ve Školním a výcvikovém zařízení v Brně se přesunul do nového
S prvním kurzem Obsluha motorových pil ve Školním a výcvikovém zařízení v Brně v roce 2018 měl svoji premiéru i nově vytvořený výcvikový prostor pro tento kurz. Nachází se za víceúčelovou halou, jeho velikost je cca 20×10 metrů a umožňuje relativně bezpečný výcvik s různými navijáky při odstraňování zavěšených a nakloněných stromů.
Dosud byl tento výcvik zaměřený především na praktické vysvětlení pojmu silová a směrová kladka, což mnoha posluchačům činí potíže, a byl prováděn přetahováním automobilových vraků, což nebylo příliš názorné a pro spoustu posluchačů to bylo těžko pochopitelné. Z toho důvodu přemýšleli instruktoři obsluhy motorových pil o názornějším řešení.
S první myšlenkou na vybudování tohoto prostoru přišel zhruba před dvěma roky jeden z lektorů ŠVZ, kpt. Bc. Vlastimil Svoboda. Prostor se budoval pomalu, podle časových možností jeho tvůrců.
Jedním z posledních problémů bylo získání vhodných kulatin, ten byl vyřešen budováním nového výcvikového areálu v bývalém prostoru firmy ZETOR, kde bylo nutno vykácet stromy, které byly k tomuto účelu využity.
Pomocí kmenů, které jsou zapuštěny do zabetonovaného potrubí, jsou zde imitovány tři různě nakloněné stromy. Jeden kmen je navíc upraven pro vkládání „větví“ a slouží i k nácviku odvětvování spodní části stojícího stromu. Dva kmeny jsou přizpůsobeny pro imitaci zavěšeného stromu.
Výcvikový prostor umožňuje přetahování stromu nakloněného nad vozovku a s tím spojené usměrnění dopravy za použití výstražných trojúhelníků, výstražných vest, zastavovacích terčů a radiostanic.
Dalším objektem, kde lze imitovat nakloněný strom, je již zmíněná víceúčelová hala a blízký sklad dřeva. Těsná blízkost imitace elektrické troleje a vagonu rovněž rozšiřuje možnosti modelových situací.
Jde především o:
- správné upevnění lana při přetahování stromu nakloněného mimo směr pádu za pomoci nastavovacího žebříku,
- nácvik postupu při stahování zavěšeného stromu,
- použití různých druhů úvazků – řetězový, textilní, karabiny,
- použití chráničky u nekáceného stromu proti poškození ocelovým lanem,
- využití kladek – silové i směrové.
Jde nejen o demonstraci tažné síly a technických možností navijáků, ale i o správné upevnění používaných prostředků a jejich bezpečnou obsluhu.
Nyní zbývá vyřešit některé drobnosti a terénní úpravy, aby výcviky byly ještě názornější, efektivnější a zajímavější.