Nehody a katastrofy jaderných elektráren – V.díl – Británie jen o vlásek unikla
Kdyby si v lednu 2007 zaměstnanec jedné externí firmy při třídění špinavého prádla v jaderné elektrárně Sizewell A nevšiml odtékající radioaktivní vody, mohlo dojít k nejhorší jaderné katastrofě v dějinách Británie.
Kdyby si v lednu 2007 zaměstnanec jedné externí firmy při třídění špinavého prádla v jaderné elektrárně Sizewell A nevšiml odtékající radioaktivní vody, mohlo dojít k nejhorší jaderné katastrofě v dějinách Británie.
List The Daily Telegraph v pátek napsal, že elektrárna Sizewell A na pobřeží Suffolku přestala vyrábět elektřinu v prosinci 2006, kdy ji začali odstavovat z provozu. Částí procedury je i ochlazení uranových tyčí ve vanách s vodou.
Na začátku ledna 2007 ale pracovník v místnosti vedle zařízení spatřil kaluž radioaktivní vody a upozornil na ni zaměstnance elektrárny. Do té doby již z praskliny, která se objevila na trubce vedoucí do chladící vany, odteklo zhruba 148 tisíc litrů radioaktivní vody, část do kanalizace, část do Severního moře.
Kdyby si muž vody nevšiml, vana, obsahující pět tisíc tyčí, se mohla vyprázdnit, což mohlo vést ke vznícení tyčí a ke vzniku nebezpečného radioaktivního požáru, píše se ve zprávě britského Jaderného inspektorátu. Podle něj by došlo k „významnému ohrožení zaměstnanců i veřejnosti, kdyby náhodně … nezasáhl externí pracovník, jenž … se nacházel (poblíž)".
K pravidelné kontrole zasažené části elektrárny mělo dojít až za deset hodin, do té doby už mohl požár vypuknout a zabít podle odhadů stovky lidí a donutit k evakuaci další tisíce obyvatel přilehlých vesnic.
Zdroj: The Daily Telegraph, ČTK, novinky.cz
-kaw-
Seriál: Nehody a katastrofy jaderných elektráren
- Flashback
1999: V jaderné elektrárně Tokaimura v Japonsku se odehrála vážná nehoda
Nad zemí vycházejícího slunce se pomalu stahují mračna. Bude půl jedenácté dopoledne, je čtvrtek 30. září 1999. V továrně na zpracování uranu ve městě Tokaimura…
1986: Tragická havárie v jaderné elektrárně Černobyl
Dnes je výroční dne, kdy došlo k největší civilní jaderné katastrofy v historii lidstva. Tím dnem byl 26. duben 1986. Mimořádná událost v JEČE ovlivnila životy statisíců…
Cvičení ZÓNA 2010 – z Temelína unikne radiace
Cvičení „ZÓNA 2010“ prověří činnost orgánů krizového řízení při řešení následků simulované radiační havárie na Jaderné elektrárně Temelín. Cvičení se uskuteční 22. a 23.…
Nehody a katastrofy jaderných elektráren – III.díl – Černobylská katastrofa
26. dubna 1986 bylo ve velínu této jaderné elektrárny rušno. V honbě za plněním plánů totiž jeden z techniků přišel na zlepšovák, který by mohl zvýšit výkon elektrárny…
Nehody a katastrofy jaderných elektráren – II.díl – Jaslovské Bohunice a další
První československá jaderná elektrárna s reaktorem typu K-153 fungovala právě pět let. 22. února 1977 se vyměňovalo palivo (u tohoto typu reaktoru se palivo proměňovalo…
Nehody a katastrofy jaderných elektráren – I.díl – Úvod a klasifikace havárií
V roce 1954 byla spuštěna první komerční jaderná elektrárna na světě v Sovětském svazu u Oblinska. O rok později byla spuštěna jaderná elektrárna ve Velké Británii,…