Bílovečtí hasiči zachránili dívence prst uvízlý v hračce
Profesionální hasiči z Bílovce se ukázali ve čtvrtek 22. 2. 2018 krátce před polednem jako šikovní operatéři – čtyřleté plačící dívence dokázali během několika chvil vytáhnout ukazováček levé ruky z hračky, kde jí opravdu ošklivě uvízl. Aby se před jejich úspěšným zákrokem uklidnila, do rukou jí strčili plyšového dráčka Hasíka, kterého vozí všechny zásahové jednotky HZS Moravskoslezského kraje kvůli podobným událostem.
Zodpovědný otec dívenky z Bílovce zavolal o pomoc na tísňovou linku hasičů ihned po nehodě. Sám se o vytažení prstíku nepokoušel, pouze jej namazal olejem a ledoval.
Do Beskydské ulice brzy přijela jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze zdejší stanice, s plyšovým Hasíkem a vhodnými „vyprošťovacími“ nástroji v rukou. Holčičku dráček ihned uklidnil a byl navázán kontakt ke spolupráci. Hasiči šikovnou manipulací dětský ukazováček po chvíli vytáhli na svobodu a ošetřili lehčí otok a oděrky. Doporučili tatínkovi, aby s dívenkou navštívil lékaře. Zelený dráček Hasík jí samozřejmě zůstal…
Profesionální hasiči v Moravskoslezském kraji osadili na podzim 2016 svá zásahová vozidla více než dvěma stovkami malých plyšových hraček v podobě zelených dráčků Hasíků, a to hlavně kvůli prvotní psychické pomoci dětem, ohrožených stresem, např. po dopravní nehodě. Na každém vybraném vozidle Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) se jich nyní vozí celkem pět. Pokud dojdou, další „kusy“ jsou připraveny pomoci – čekají v krabicích v hasičském skladu.
Je to výsledek aktivity výjezdových hasičů ve spolupráci s psychologickým pracovištěm HZS MSK. Zelený dráček Hasík s červenou přilbou mj. symbolizuje dlouhodobý projekt neformální výuky žáků druhých a šestých tříd základních škol v požární prevenci hasičskými instruktory v Moravskoslezském kraji a dalších regionech ČR.
Předáním plyšového dráčka zraněnému, šokovanému dítěti, prožívajícímu bolest a psychickou zátěž, mohou hasiči velmi významně pomoci od prožívaných traumat nebo odvést pozornost od okolního neštěstí, zranění příbuzných, kamarádů, spolužáků. Hračka může posloužit jako prostředek k navázání důvěry mezi hasičem a dítětem, dítě může uklidnit.
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje