Hasiči z chemických laboratoří cvičili u jaderného reaktoru
Ve dnech 19. až 22. 3. 2018 se konal již čtvrtý ročník spektrometrického semináře pro radiační specialisty z chemických laboratoří HZS. Toto pravidelné jarní setkání slouží k prohlubování znalostí, dovedností a zkušeností v oblasti měření a následného zpracování energetických spekter záření gama.
První den nás pan Ing. Pavel Fojtík ze Státního úřadu radiační ochrany (SÚRO) seznámil s postupy měření radioaktivního jodu ve štítné žláze, které by se provádělo po havárii jaderné elektrárny spojené s únikem radioaktivního jodu do životního prostředí.
Zároveň nám představil speciálně připravené fantomy (modely krku z plastu obsahující radionuklid) simulující kontaminaci štítné žlázy.
Tyto fantomy byly následně využity pro kalibraci radiometrů a spektrometrů ve vybavení CHL HZS, čímž došlo k rozšíření kapacit pro zvládání případné havarijní situace.
Následující dva dny jsme strávili na Katedře reaktorů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVÚT v pražské Troji u školního reaktoru VR-1 „Vrabec“ (lehkovodní výukový jaderný reaktor bazénového typu).
První den si radiační pracovníci CHL HZS vyzkoušeli, zda jsou jejich přístroje schopny detekovat neutrony a následně si mohli změřit spektra uranu s různým stupněm obohacení a ze získaných spekter následně určit poměr jednotlivých izotopů uranu (stupeň obohacení).
Vyvrcholením celé akce byl následující den, kdy nám odborníci z Katedry reaktorů v reaktoru připravili aktivní roztok síranu manganatého s krátkým poločasem přeměny, kterým kontaminovali několik míst v hale reaktoru.
Úkolem pracovníků CHL bylo vyhledat tato kontaminovaná místa a zjistit hodnotu a rozsah kontaminace.
Následně si na druhém pracovišti na třech shodně kontaminovaných místech (podlahové PVC) v reálu vyzkoušeli různé dekontaminační postupy, které vychází z příslušného listu Bojového řadu JPO (L9 – Dekontaminace radioaktivních látek) a vnitřních havarijních plánů radiometrických laboratoří.
Jako nejúčinnější dekontaminační činidlo se ukázal vodný roztok Neodekontu a saponát s přídavkem kyseliny citronové. Činnosti se skutečnou kontaminací byly prováděny v osobních ochranných prostředcích standardně používaných pracovníky CHL HZS.
Poslední den proběhlo vyhodnocení prováděných činností jednotlivými laboratořemi a seminář s pracovníky SÚJB, kde byly rozebrány jednotlivé radiační události loňského roku jak z pohledu HZS, tak z pohledu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který je hlavním dozorujícím orgánem v této oblasti.
MV – GŘ HZS ČR
Institut ochrany obyvatelstva