Středa 27. listopadu 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Jihočeští hasiči cvičili v Písku zásah u požáru Alzheimer centra, součástí bylo i prověření dojezdových časů

Požáry v budovách, ve kterých je v tu chvíli velký počet osob, patří pro hasiče mezi ty nejsložitější. A pokud se jedná o objekty, kde jsou osoby se zdravotními komplikacemi či obtížně se pohybující osoby, je zvládnutí mimořádné události ještě o to specifičtější. A právě tento typ události nacvičovali dnes v Alzheimer centru Prácheň v Písku písečtí hasiči.

Námět cvičení předpokládal vznik požáru v jednom z pokojů bytového komplexu. Požár pak pracovníci centra ohlásili podle svých interních požárních předpisů na tísňovou linku 112 a Operační a informační středisko pak k zásahu vyslalo osádky cisteren a automobilové plošiny profesionálních jednotek ze stanice Písek.

Úroveň prvního stupně požárního poplachu předpokládala povolání také písecké jednotky SDH, o události byla informována jihočeská operační střediska ZZS a Policie ČR.

Necelé dvě desítky povolaných hasičů velitel zásahu rozdělil do jednotlivých bojových úseků. Jejich úkolem bylo především najít a evakuovat zraněné osoby a osoby bezprostředně ohrožené požárem.

Hasiči měli dál za úkol zlikvidovat požár s tím, že musí najít, prověřit a zajistit dostatečné zdroje hasebních látek, vytvořit čerpací stanoviště u nadzemního hydrantu na parkovišti před píseckou nemocnicí, zřídit přívodní vedení a natáhnout útočné proudy. Důležitou součástí cvičení bylo prověření výjezdových a dojezdových časů, prověření možnosti použití výškové techniky, dále vzhledem k šíření požáru zvolit vhodné evakuační cesty.

Cvičení nehodnotí jen takticko-operační úroveň zásahu jako takového. Cvičením byla prověřována i spolupráce s dobrovolnou jednotkou a ostatními složkami integrovaného záchranného systému.

Hasiči si prakticky prošli budovu Alzeimer centra Prácheň, seznámili se s problematikou zásahu v domech s klienty postiženými Alzheimerovou nemocí, ve spolupráci s personálem centra prověřili možnost zabezpečení náhradního ošacení, jídla a pití a náhradního ubytování pro evakuované klienty centra.

Zda byla použitá taktika zásahu vhodná a efektivní a zda bylo o všechny obyvatele centra včas a správně postaráno, ukáže hodnocení cvičení, které proběhne v následujících dnech.

Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet