Středa 27. listopadu 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zdravotnický výcvik HZS Středočeského kraje proběhl o víkendu již podruhé, cílem bylo sjednocení postupů a sdílení zkušeností

O víkendu 25. až 27. května se uskutečnil druhý ročník zdravotnického výcviku Hasičského záchranného sboru Středočeského kra­je.

Stejně jako v loňském roce probíhal výcvik pomocí modelových situací, které byly zaměřené na transporty zraněných osob z nepřístupných terénů. Pro letošek byla pro plnění úkolů vybrána složitá lesnatá oblast v okolí hradu Kokořín na Mělnicku.

Cílem výcviku bylo sjednotit postupy a vzájemně si předat zkušenosti, které hasiči zařazení na pozici zdravotníka napříč krajem mají. Situace byly mnohdy vyhrocené do extrému, ale jak se potvrdilo, vždy je lepší pro zvyšování odbornosti zvolit složitější scénáře, než k jakým ve skutečnosti běžně dochází. Modelové situace tak byly připraveny s velkou pečlivostí a díky tomu hodně připomínaly realitu.

Co konkrétního budou na místě řešit, dopředu hasiči nevěděli, aby byla zachována co největší autentičnost události. Po splnění každé modelové situace ihned dostali příkaz k výjezdu na další s tím, že k novému případu obdrželi jen základní informace. Obdobně jako loni se ukázalo velmi užitečné a prospěšné si vyzkoušet možnosti, jak kterou situaci s ohledem na zraněného nejlépe vyřešit.

Hasiči byli rozděleni do družstev po čtyřech, což odpovídá počtu, ve kterém nejčastěji vyjíždějí k reálným zásahům. Počasí tento rok opravdu přálo, což na druhou stranu znamenalo pro všechny týmy velkou zátěž, protože celý výcvik probíhal v zásahovém oděvu. Navíc došlo oproti loňskému roku k rozšíření stanovišť na deset. Novinkou byla spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje, kdy na dvou stanovištích probíhal výcvik přímo pod dohledem výjezdových posádek ZZS.

Modelové situace:

  • muž zavalený stavební sutí,
  • výbuch plynové lahve v domě se dvěma osobami,
  • popálené osoby při rozdělávání ohně,
  • resuscitace,
  • navádění na resuscitaci miminka s následnou posttraumatic­kou péčí,
  • muž po pádu ze skály,
  • akutní infarkt myokardu,
  • pád cyklisty do strže,
  • těžký úraz lesního dělníka,
  • muž nabodnutý na roxorovou tyč.

Poděkování patří sborům dobrovolných hasičů Mšeno, Řepín, Čísovice a Klínec, jejichž členové dělali figuranty, bez kterých by tento výcvik nemohl být realizován. Velký dík směřujeme také k zaměstnancům bufetu Zámecká, kteří nám poskytli prostory k vytvoření stanové základny i pro týlové zabezpečení.

por. Bc. Tereza Fliegerová
HZS Středočeského kraje
Sdílet