V červnu roku 2018 proběhly oslavy 660 let obce Moravecké Janovice a 110 let Sboru dobrovolných hasičů
Obec Moravecké Janovice si 9. 6. 2018 připomenula významná výročí první písemné zmínky z roku 1358 a 110 let Sboru dobrovolných hasičů. Slavnost započala hodinu po poledni průvodem z náměstíčka u staré školy.
V čele průvodu byla nesena státní a obecní vlajka, následovaná četou praporečníků se slavnostními prapory zúčastněných sborů, hasiči ve vycházkových a historických uniformách a četní občané. Průvod zamířil k místní kapli, kde hasiči položili ke křížku věnec.
Následovala mše svatá, kterou sloužil administrátor farnosti Strážek R.D. Mgr. Vít Fatěna. Slavnostní liturgií provázela dechová hudba Bobrůvanka. Po mši proběhly proslovy hostů, kde byla prezentována historie obce a sboru hasičů.
Zasloužilý členové obdrželi vyznamenání. Následoval výšlap nad obec, kde byla vysazena lípa k připomenutí výročí 100 let založení Československé republiky. Na housle zahrál Prof. Jaromír Pavlíček oblíbenou píseň T.G.M. „Ach synku, synku“.
Po požehnání stromu zazněla na housle státní hymna. Po společném fotografování se v doprovodu Bobrůvanky všichni vydali na výletiště. Pro návštěvníky byla připravena historická a moderní hasičská technika. V hasičské zbrojnici byla pro občany připravena výstava fotografií z historie a současnosti obce. Pro děti byla připravena hasičská pěna.
Moravecké Janovice je malá vesnice, část městyse Stražek v okrese Žďár nad Sázavou. První písemná zmínka o obci je z roku 1358. Sbor má 22 členů dospělých a 7 mladých hasičů, obyvatel obce je 35.
Více než polovina občanů pracuje u hasičů.
Hasiči si své kulaté výročí připomenuli již v sobotu 19. 5. 2018 slavnostní schůzí, kde byla zasloužilým členům udělena ocenění za dlouholetou činnost. Za výkonný výbor Okresního sdružení hasičů Žďár nad Sázavou předal Petr Šubert sboru jako kolektivu medaili „Za zásluhy“ a pamětní list.
Na základě ústního podání pamětníků působili hasiči v obci již od roku 1895. V té době měli 15 členů. František Chocholáč, který byl starostou obce, se stal také předsedou sboru. Velitelem byl zvolen František Šmarda. V roce 1898 koupili hasiči za přispění obce a občanů dvoukolovou stříkačku. Tolik nedoložená historie.
V roce 1908 byl oficiálně ustanoven Dobrovolný spolek hasičský v Moraveckých Janovicích. Starostou byl zvolen František Chocholáč starší, velitelem Josef Krecht ml., podnáčelníky František Kříž a František Záklasník, jednatelem František Loula, četařem František Brodecký, trubačem František Chocholáč ml.
Obec zakoupila spolku od továrníka Josefa Vystrčila a syna v Telči patentní stříkačku se dvěma proudy a veškerým příslušenstvím za 1 050 korun, 120 m konopných hadic za 216 korun, berlovku za 36 korun a výzbroj od Františka Vendolského z Nedvědice za 202 korun.
Stříkačka byla odzkoušena 18. 10. 1908 župním starostou Františkem Vilímem za účasti zástupců obce, sboru hasičů, podnáčelníka sboru ze Strážku a zástupce firmy Františka Judy z Telče.
Zkouška vzbudila u všech přítomných obdiv. Voda byla dopravena na 140 m, proud byl silný a plný tak, je zapsáno v místní školní kronice tehdejším učitelem Rosickým, který v obci působil 25 roků. Stříkačka byla střídavě umístěna v některých hospodářstvích, ti také měli povinnost přípřahu koní. Tato stříkačka se zachovala až do současnosti.
Na uložení stříkačky a výzbroje byla v roce 1934 vybudována hasičská zbrojnice. Stavitelem byla firma Požár z Křížanova. V roce 1953 byla sboru přidělena motorová stříkačka zn. Rosenbaum. V roce 1958 sbor získal motorovou stříkačku PPS 8. Ta byla v roce 2004 nahrazena stříkačkou PPS 12.
Činnost sboru – se vzhledem k malému počtu členů omezovala na prevenci, účast na okrskových cvičeních a pořádání kulturních akcí v obci. Po období, kdy činnost sboru byla minimální, došlo k oživení v roce 1997.
Členové se zapojili do opravy místní kaple v letech 1998 až 1999. V roce 2002 bylo započato s přístavbou společenské místnosti požární zbrojnice, byl budován areál výletiště s betonovým parketem. Dokončovací práce na této stavbě se uskutečnily v průběhu roku 2008. Za tuto dobu hasiči odpracovali víc jak 4000 hodin formou bezplatných brigád.
Finanční prostředky na materiál poskytl hlavně Mons. Valerián, menší podíl hradili hasiči z výnosů pořádaných kulturních akcí a část materiálu poskytla obec.
Od založení sboru došlo v obci k asi pěti požárům, které byly likvidovány. Sbor zasahoval i v okolních obcích. V Meziboří celkem 6×, ve Víckově 1× a v roce 1970 v Habří při požáru lesa.
Foto: Petr Broža