Jihomoravští hasiči se specializací na záchranu zavalených osob a stabilizaci konstrukcí absolvovali vícedenní výcvik
Minulý týden absolvovali příslušníci Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje poslední letošní vícedenní výcvik zaměřený na stabilizaci staticky nestabilních konstrukcí.
Tým se specializací na záchranu zavalených osob a stabilizaci staticky narušených konstrukcí se letos rozšířil o další hasiče. Rozšíří se také pokrytí stabilizačními prostředky v kraji.
Praktický výcvik se uskutečnil v Kunštátě, kde v areálu bývalého ČSAD probíhala demolice menšího objektu. Ve dvou dnech bylo pro tři týmy po šesti hasičích připraveno celkem 6 scénářů.
Každý tým pak absolvoval všechna odvětví, která zahrnovala horizontální a vertikální stabilizaci, zvedání těžkého břemene bez použití jeřábu, sutinové vyhledávání a práci se speciálními prostředky jako štěrbinová kamera a korunkové vrtání.
Díky spolupráci se Záchranným útvarem HZS ČR Hlučín, který demolici prováděl, se podařilo reálně připravit všechna stanoviště a vytvořit tím tak atmosféru skutečného zásahu.
Dopoledne prvního dne proběhly prezentace letošních zásahů, kde si hasiči vyměnili nabyté zkušenosti. Poté byli příslušníci rozděleni do týmů, obdrželi podklady k situaci a vyrazili na místo určení.
Zde je při tzv. „rozehře“ očekával na místě velitel zásahu, který jim poskytl prvotní informace z místa události. S těmito skutečnostmi musely týmy dále pracovat. Každý člen týmu si pak na jednom ze scénářů vyzkoušel roli velitele týmu.
Celé odpoledne až do pozdních večerních hodin pak hasiči věnovali svoji činnost sutině.
Druhý den dopoledne dokončili příslušníci svá nasazení na zbylých scénářích a odpoledne svoji činnost vyhodnotili.
V rámci konání výcviku poblíž Moravského krasu využili třetí den výcviku k návštěvě jeskynních prostor, kde se seznámili s prostředím a nástrahami při záchraně zavalených osob v podzemních prostorách.
Tým se specializací na záchranu zavalených osob a stabilizaci staticky narušených konstrukcí je tvořen příslušníky ze stanic Hodonín, Břeclav, Znojmo, Vyškov, Blansko a územních odborů Brno-venkov a Brno-město. Z každé hasičské stanice prochází výcvikem maximálně 3 příslušníci, kteří mají za úkol předávat získané informace kolegům na směnách.
Od roku 2019 budou základní stabilizační sadou a prostředky pro záchranu disponovat již všechny výše uvedené hasičské stanice. Nabízená pomoc tohoto typu tak bude ze strany HZS Jihomoravského dostupná hned z několika lokalit, a to rychleji a účelněji, než tomu bylo v předešlých letech.
HZS Jihomoravského kraje
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kraje