Požáry velkého rozsahu nebo nehody autobusů; i o tom bylo cvičení vojenských hasičů Military Fireman 2019
Ve dnech 14. až 18. ledna 2019 proběhlo v Centru simulačních a trenažérových technologií Brno (CSTT Brno) cvičení Military Fireman 2019. V rámci cvičení byly simulovány mimořádné události požáru velkého rozsahu a nehody autobusu s velkým počtem raněných osob.
Řidič autobusu ztratil z důvodu silného deště kontrolu nad řízením, sjel do příkopu a autobus se převrátil na bok. Došlo ke zranění přepravovaných osob. K nehodě byla povolána vojenská hasičská jednotka a další složky integrovaného záchranného systému.
Toto je jeden ze scénářů řízení zásahu a likvidace následků mimořádné události III. stupně požárního poplachu. Podobnými scénáři prošlo zhruba pětadvacet příslušníků z řad vojenských hasičů v rámci cvičení Military Fireman 2019.
Velitelé směn vojenských hasičských jednotek procvičovali velení a řízení zásahů středního a velkého rozsahu. Šlo o uplatňování operačních a taktických postupů v dynamicky se měnícím prostředí. Jednalo se o události, kdy byly ohroženy desítky osob při havárii autobusu nebo velké požáry travnatých a lesních porostů. Prostředí pro realizaci scénářů cvičení zprostředkovaly simulátory virtuální reality,
vysvětlil podplukovník Ladislav Krech, velitel cvičení.
Vojenská hasičská jednotka, která přijede k takovému zásahu, musí přesně vědět, jakým způsobem zásah vést. V reálném životě vojenského hasiče není mnoho mimořádných událostí ve III. stupni požárního poplachu. A proto není vůbec lehké si udržet správný nadhled u velení zásahu takového rozsahu.
Velitel zásahu musí mít přehled o celkové situaci u zásahu i o dění na jednotlivých úsecích. Musí v co nejkratší době zformovat štáb, který mu pomůže vytvořit podmínky pro velení a řízení zásahu,
popisuje zkušenosti ze cvičení praporčík Roman Kučera.
Velitel dále musí koordinovat komunikaci s krajským operačním a informačním střediskem, zdravotnickou záchrannou službou, policií a dalšími složkami potřebnými pro zdárný průběh zásahu.
Cvičení na simulačních technologiích je velkým přínosem pro všechny zúčastněné. Proto v nich budou vojenští hasiči i nadále pokračovat.
Mimo zásahů u nehody automobilů a zásahům na požárech travnatých a lesních porostů budou procvičovat též zásahy na záchranu desítek osob z budov a letadel, na úniky nebezpečných látek apod. Vše, s čím by se mohli vojenští hasiči setkat při reálném zásahu.