HZS Jihočeského kraje má od roku 2019 třináct leteckých záchranářů
Třináct nových specialistů má od ledna 2019 Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Jsou jimi letečtí záchranáři, kteří jsou povoláváni k zásahům v těžko přístupných terénech, jež vyžadují použití vrtulníku.
Být leteckým záchranářem je asi ta nejvyšší meta, které může hasič-lezec dosáhnout. Hasič-lezec je hasič, který kromě základního hasičského výcviku je dále speciálně vyškolen a je začleněn do lezecké skupiny nebo lezeckého družstva.
Lezci zasahují tam, když je potřeba záchrana z výšky, hloubky nebo nepřístupného terénu. Typickými místy jsou například komíny, skály, studny, lanovky… Zjednodušeně řečeno, kdykoli se záchranná akce týká lana, nastupují lezci.
Kdo je letecký záchranář?
Je to hasič-lezec vycvičen pro zásahy a záchranné akce na vrtulníku. Jedná se o vyšší specializaci nad běžný výcvik hasiče-lezce. Základními úkoly leteckého záchranáře je zachránit či evakuovat zachraňované osoby do vrtulníku a dostat je do péče zdravotníků.
Letecký záchranář téměř vždy pracuje v podvěsu, není výjimkou také práce v podvěsu na vodní hladině.
Leteckým záchranářem se hasič-lezec může stát až minimálně po dvou letech služby s tím, že letecké záchranářství vyžaduje další specializovaný výcvik. Na letecké záchranáře jsou kladeny větší nároky než na hasiče nebo hasiče-lezce.
Nad rámec běžných povinností a standardního lezeckého výcviku jsou každý rok přezkušováni z teorie i praxe zaměřené na letecké záchranářství a v rámci své specializace musí absolvovat ještě nadstandardní školení a výcviky.
Každý z leteckých záchranářů se musí alespoň jednou ročně zúčastnit hlavní několikadenní praktické odborné přípravy v terénu a jednou ročně musí absolvovat praktickou odbornou přípravu na vodní hladině.
Naši hasičští letečtí záchranáři mohou také v případě volných kapacit navíc cvičit i s kolegy z Armády ČR nebo Centra letecké záchranné služby Plzeň.
Kde letečtí záchranáři HZS Jihočeského kraje slouží a jak „vylétávají“ k zásahům?
Letečtí záchranáři HZS Jihočeského kraje jsou dislokováni na stanicích v Českých Budějovicích a Táboře. V každé ze tří směn hasičů je šest lezců a z toho v současné chvíli 2 – 3 letečtí záchranáři.
V okamžiku, kdy je přes operační středisko zdravotnické záchranné služby povolán k zásahu vrtulník a je potřeba další specialista pro záchrannou akci, je hasičský letecký záchranář nabrán na určených místech.
V případě českobudějovických leteckých záchranářů je to střed kruhové křižovatky na Okružní ulici v Českých Budějovicích, táborské záchranáře vrtulník LZS nabírá na louce v těsné blízkosti stanice táborských profesionálních hasičů.
Letecký záchranář HZS Jihočeského kraje se tak připojuje k záchrannému týmu, který tvoří posádka vrtulníku letecké záchranné služby složená z pilota, kopilota, palubního inženýra, lékaře a sestry.
Naši letečtí záchranáři létají ve vrtulníku Armády ČR, která zajišťuje leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji. Armádní vrtulník typu PZL W-3A Sokół vzlétá z vojenského letiště v Bechyni.
Jsme pyšní, že máme letecké záchranáře…
Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje se tak připojil k dalším pěti krajům, které touto elitní skupinou záchranářů disponují. Jsme pyšní na to, že můžeme do záchranných akcí vyslat specialisty, jejichž výkony jsou na hranici života a smrti, kde i drobná chyba může znamenat konec a kde na opravu nebo na druhý pokus není místo.
Máme 13 borců, kteří umí pracovat a zachraňovat životy v podmínkách, kdy visí z vrtulníku na osmimilimetrovém ocelovém laně ve výškách, kdy není čas na chyby.
Je to hodně o morálu. Když se houpete tři sta metrů nad zemí, zkoušíte si karabinu a říkáte si, jestli je vše v pořádku, není člověku úplně do smíchu. Zároveň tuto práci milujete, takže vlastně ani nemůžete jinak,
uvedl českobudějovický letecký záchranář pprap. Miroslav Švec.
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje