Šest osob bylo převezeno do nemocnice po úniku oxidu uhelnatého v Opavě
Hasiči z opavské stanice HZS MSK zasahovali v neděli 17. února 2019 půl hodiny po poledni spolu s posádkami Zdravotnické záchranné služby MSK v Opavě u úniku oxidu uhelnatého v bytě.
Po příjezdu na místo události se již zdravotníci starali o jednu osobu v bezvědomí. Hasiči i přes probíhající přirozené odvětrání naměřili v koupelně koncentraci ve výši 130 ppm.
Hasiči pomohli záchranné službě s ošetřením dalších nadýchaných osob, měřili saturaci a podali kyslík k dýchání. Do nemocnice bylo poté odvezeno všech šest obyvatel bytu.
Zasahující jednotka v průběhu zásahu uzavřela přívod plynu do spotřebiče a vyloučila ho z užívání až do provedení odborné kontroly.
Patnáctiletá dívka byla blízkými objevena v koupelně, v níž se rovněž nalézal plynový spotřebič, v bezvědomí. Po příjezdu na místo události a vstupu do bytu, začalo záchranářům ihned alarmovat čidlo detekující přítomnost smrtelně nebezpečného oxidu uhelnatého.
Po urychleném vynesení pacientky z nebezpečného prostoru, zahájili záchranáři poskytování přednemocniční neodkladné péče. Dívka se nalézala ve stavu přímo ohrožujícím její život, musela být zaintubována a převedena na přístrojem řízenou ventilaci. Po podání léků a dalších opatřeních ji pozemní posádky přepravily do nemocnice v Ostravě.
Ošetřit bylo nezbytné také další čtyři osoby, které se v zamořeném prostoru nalézaly: dva chlapce ve věku 14 a 17 let, jedenáctiletou dívku a sedmačtyřicetiletého muže. Děti byly předány do péče dětského, muž interního oddělení opavské Slezské nemocnice.
sdělil k události mluvčí zdravotníků Lukáš Humpl.
Oxid uhelnatý je hořlavý, bezbarvý, jedovatý plyn. Mezi hasiči bývá nazýván tichým zabijákem, není totiž ani vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle, vytlačuje kyslík a dochází k tragické otravě. Tento plyn zaujímá první místo mezi náhodnými otravami v Evropě.
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje