Oslavy 120. výročí sboru SDH Rakšice zkrášlil nový slavnostní prapor
Žehnání novému praporu je pro každý sbor významným milníkem, který se nesmazatelně zapíše do jeho historie. Sdružení dobrovolných hasičů z Rakšic si ke svému 120. výročí takový hodnotný rukodělný dárek nadělilo – nový prapor se stal středobodem loňské Floriánské pouti.
Jak ručně vyšívaný klenot utkaný ze statisíců stehů vznikal, co je na něm vyobrazeno a proč se sbor rozhodl pro jeho pořízení? To vše se dozvíte v následujícím článku.
Sbor SDH Rakšice má za sebou bohatou historii. Po celou dobu naší činnosti členové nejen obětavě bojovali s ohněm, pomáhali rovněž při zvelebování životního prostředí, organizovali zábavné a taneční akce, podíleli se na sportovním i kulturním dění v obci.
Ke 120 letům výročí jsme se jednohlasně shodli, že už je na čase naše působení nějak zpečetit a dát mu formu.
Jelikož jsme stále neměli vlastní prapor a už delší dobu jsme o jeho pořízení uvažovali, shodli jsme se, že nastal ten vhodný čas.
Nový prapor se stal ochráncem naší obce i aktem symbolického poděkování, které putuje za našimi předky, současnými členy sboru a zároveň je apelem na udržování tradic pro generace budoucí,
uvedl velitel Josef Veselý.
Zveme vás do zákulisí, aneb jak prapor vzniká?
Sdružení SDH Rakšice se na oslavy 120 let vzniku chystalo 3 roky v předstihu a součástí celé organizace bylo i zajištění návrhu a výroby nového praporu.
„Na počátku jsme stáli před rozhodnutím, komu výrobu tak vzácného reprezentativního díla svěřit. Nejde jen o vizuální stránku, ale i životnost a kvalitu zpracování,“ vysvětluje Tomáš Třetina, starosta Moravského Krumlova, který se na oslavách spolupodílel.
„S ohledem na dlouholetou spolupráci jsme se rozhodli pro heraldickou a umělecko-řemeslnou výrobní firmu Alerion, která se na zakázkovou výrobu praporů tradičními postupy specializuje a na prapory poskytuje záruku 20 let. Mnoho dalších měst i obcí v okolí si k výrobě svých symbolů rovněž vybralo ji, což nás opět utvrdilo ve správnosti našeho rozhodnutí.“
Společnost Alerion vyhotoví zhruba 250–300 kusů vyšívaných praporů ročně, za 20 let její existence se tak celkový počet může pohybovat okolo několika tisíc kusů.
A jak prapor pro SDH Rakšice vznikl? Odborníci a profesionálové z Alerionu spolu se svým „dvorním“ heraldikem a vexilologem PhDr. Zdeňkem Kubíkem nejprve vytvořili grafický návrh, který si členové SDH odsouhlasili.
„Lícové (tj. přední) straně praporu dominuje znak obce Rakšice, který doplňují typické hasičské motivy a atributy – lipové listy, sekyrka a žebříky. Kromě hasičského znaku se na přední straně dále objevuje oficiální název sboru a letopočet jeho založení. Rubovou (tj. zadní) stranu praporu zdobí postava sv. Floriána, žehnající poutní kapli sv. Floriána, která je jednou z výrazných dominant Moravského Krumlova,“ popisuje tvůrce návrhu Zdeněk Kubík.
Nový prapor je mistrnou ukázkou řemesla
Samotné práce na praporu zabraly pět měsíců, jelikož byl vyráběn s nejvyšším možným podílem ruční práce.
Používáme nejkvalitnější samety a speciální nitě, vyšívačky přenášejí motivy předlohy na prapor ručně, ručně vedou i jehlu s nití, díky stínování vytváří složité motivy k dokonalosti.
Dodržování přesných původních postupů krok po kroku tvoří výsledné dílo, které je k nerozeznání od malířského plátna, spíše ho svým nezaměnitelným projevem a efektem výšivky předstihuje, jak je patrné i na precizním ztvárnění poutní kaple sv. Floriána,
vysvětluje tvorbu vzniku praporu Tomáš Pokorný, majitel firmy Alerion.
Tradice ruční výšivky, kterou ovládají zkušené vyšívačky firmy Alerion, je neodmyslitelně spojena s kongregací Chudých školských sester de Notre Dame, které začaly v českých zemích působit od poloviny devatenáctého století.
A právě díky nim se v našich zemích zachovala unikátní tradice ruční výšivky, kterou se téměř zázrakem podařilo udržet i přes oboru nepříliš prospívající období komunismu.
Několik posledních absolventek tohoto mimořádně náročného řemesla zde úspěšně ukončilo své vzdělání v polovině 80. let 20. století. Některé z nich se ke svému poslání vrátily na konci devadesátých let a pracují v našich dílnách dodnes,
doplňuje Tomáš Pokorný.
Je na co vzpomínat!
„Žehnání praporu pořádané v rámci naší tradiční Floriánské pouti se nesmírně vydařilo,“ nadšeně vzpomíná Josef Veselý. „Květnová pouť ale byla jen předzvěstí hlavních srpnových oslav 120. výročí založení sboru.“ Město Moravský Krumlov spolufinancovalo i nákup slavnostních uniforem pro všechny hasiče.
Na srpnových oslavách tak byli v plné parádě a zároveň se mohli chlubit ucelenou kolekcí symbolů, kterou tvořil nejen požehnaný prapor, ale i nutné příslušenství – pamětní stuha se dvěma vyšívanými rameny, dvoudílná žerď s kováním, stojan i kožený pás (tzv. pásnice) pro praporečníka, pláštěnka a vak na prapor.
Autor fotografií z Floriánská pouti: Vlastimil Pavlík
Seriál: Firma Alerion
Pro vyšívané prapory se jezdí do Brna, firma Alerion je vyrábí starobylými a léty prověřenými řemeslnými postupy
Možná právě dnes stojíte před významným rozhodnutím – plánujete pro svůj hasičský sbor výrobu nového praporu. Při jeho výběru je ale potřeba myslet na spoustu věcí,…
S respektem k práci hasičů již více jak 20 let
V minulém roce 2020 to bylo přesně již 22 let, kdy se na Vysočině, ve městě Bystřice nad Pernštejnem, několika vysokoškolským studentům, nadšencům do historie a…
Alerion: Vyšívané prapory, které přetrvají po generace. Rok 2020 je jubilejní
Firma Alerion v roce 2020 slaví 20 let práce pro hasiče, zároveň je také výročí 100 let naší státní vlajky. Připraven je proto bonus 20 tisíc korun.
Naše státní vlajka slaví tento rok 100 let, uspořádejte nezapomenutelnou oslavu na její počest
Jeden z nejvýznamnějších, nejznámějších a nejviditelnějších symbolů České republiky slaví své kulaté výročí. Řeč je o státní vlajce, která nás na společné cestě…
Vzácné umění tradiční ruční výšivky vyzdvihne jedinečnost hasičského praporu
Prapor odpradávna zhmotňoval ideje a myšlenky hasičského poslání. Pod jeho žerdí se slavily úspěchy i uctívala památka zesnulých. Prapor svou krásnou symbolikou vetkanou…
Rituály a ceremonie při hasičských oslavách oživují tradice a historii
Hasičské oslavy, výročí a plesy jsou důležitou součástí kulturního života v obci. Jedním z nejkrásnějších okamžiků bývá vítání nového hasičského praporu do života, který…
Díky daru sponzorů si SDH Velké Němčice ke 120. výročí pořídil repliku praporu
Výročí založení sboru je vždy ideální příležitostí k uspořádání oslavy, která připomene, co vše místní hasiči pro své spoluobčany nezištně dělají. SDH Velké Němčice…
Souhrnná kolekce symbolů pro hasiče zajistí dokonalou prezentaci každému sboru
Náš seriál o hasičských praporech se nachýlil ke konci. Víme už, jak prapor vybírat, restaurovat, jak se o něj starat i jaké k němu opatřit příslušenství. Známe…
Krásnými prapory se můžou pochlubit i hasiči na Slovensku, jsou zdobnější než ty české
V jednom z minulých dílů našeho seriálu o praporech jsme psali o vydařených realizacích českých hasičů z poslední doby. Ovšem byla by škoda nenahlédnout k našim sousedům…
Inkoust, jímž vyšívačky vypichují motiv na hasičský prapor, má tajnou recepturu
Čím se odlišují nádherné vyšívané prapory Alerionu od konkurence a jak je možné, že se firma nebojí poskytnout hasičům záruku na dlouhých 20 let? Tajemství se ukrývá v…