Sobota 23. listopadu 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Záchranu osoby z věže zříceniny Choustník nacvičovali hasiči z Tábora

Zraněná osoba na vrcholu věže zříceniny Choustník. Tak znělo hlášení z tísňové linky, které operační středisko HZS Jihočeského kraje přijalo v dopoledních hodinách v pondělí 26. srpna 2019.

Operační důstojníci zprávu okamžitě předali na Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje a Policii ČR a zároveň na Choustník vyslali jednotku profesionálních hasičů ze stanice Tábor.

Hasičská technika nevyjede až přímo do hradu. Hasiči ji museli nechat u hradu a dál pokračovat včetně nezbytného zdravotnického a lezeckého materiálu pěšky. Přes nádvoří hradu se dostali až na horní plošinu věže, kam spadla z ochozu turistka. Pádem utrpěla poranění dolních končetin s podezřením na poranění páteře.

Následně zkolabovala a další z turistů u ní zahájil resuscitaci.

Do tohoto okamžiku nikdo ze zasahujících hasičů netušil, že se jedná o cvičení, a to o cvičení prověřovací, kdy nikdo dopředu neví, že nejede k reálnému zásahu.

Cvičení pokračovalo tak, že velitel zásahu ve spolupráci se zdravotníkem družstva určil činnost jednotlivých příslušníků, a to především v pokračování resuscitace, a nařídil dopravit na místo automatický externí defibrilátor. Přístroj vyhodnotil situaci a nedoporučil výboj – příslušníci tedy museli pokračovat v resuscitaci.

Na nácvik resuscitace hasiči použili jako cvičební pomůcku „ambumana“ a také cvičný defibrilátor. Následně „zraněné“ figurantce zafixovali nohy do vakuové dlahy a celou ji zafixovali do transportní vany. Po úzkém a strmém schodišti ji tak transportovali z věže dolů.

Táborští hasiči skvěle zvládnutým cvičením prokázali vysokou úroveň odborných znalostí a dovedností na jedné straně a výbornou fyzickou kondici na straně druhé.

Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet