Cvičení vojenských hasičů Military Fireman 2019 bylo zaměřeno na požáry velkého rozsahu, nehody letadla a autobusu s velkým počtem zraněných osob
Letadlo se 40 osobami na palubě a poruchou podvozku se pilotovi nedaří udržet na dráze. Sjíždí z dráhy a dostává smyk. Letadlo se naklání na bok a proráží nádrže. Všude je cítit letecký petrolej a z letadla trčí jiskřící svazky drátů.
K nehodě přijíždí aktivovaná vojenská hasičská jednotka letiště, současně jsou povolány další složky integrovaného záchranného systému. Začíná zápas o čas…
Toto je jeden ze scénářů řízení zásahu a likvidace následků mimořádné události III. stupně požárního poplachu.
Podobnými scénáři prošlo zhruba 60 příslušníků z řad vojenských hasičů v rámci srpnového cyklu cvičení Military Fireman 2019.
Cvičení proběhlo ve dnech 19. až 23. srpna 2019 v Centru simulačních a trenažérových technologií Brno (CSTT Brno).
V rámci cvičení byly simulovány mimořádné události požáru velkého rozsahu, nehody letadla a autobusu s velkým počtem raněných osob. Vše, s čím by se mohli vojenští hasiči setkat při reálném zásahu. Cvičení se jako cvičící zúčastnili velitelé směn. V rozehře velitelé stanic vojenských hasičských jednotek a jejich zástupci. Dále se jako pozorovatelé a rozhodčí zúčastnili příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.
Velitelé směn vojenských hasičských jednotek procvičovali velení a řízení zásahů středního a velkého rozsahu. Šlo o uplatňování operačních a taktických postupů v dynamicky se měnícím prostředí. Jednalo se o události, kdy byly ohroženy desítky osob při havárii letadla nebo autobusu, a také velké požáry travnatých a lesních porostů. Prostředí pro realizaci scénářů cvičení zprostředkovaly simulátory virtuální reality,
vysvětlil velitel cvičení kpt. Daniel Šimek.
Velitel směny hasičské jednotky, která přijede k takovému zásahu, musí přesně vědět, jakým způsobem zásah vést.
V reálném životě vojenského hasiče není mnoho mimořádných událostí ve II. nebo III. stupni požárního poplachu. Velitel musí koordinovat komunikaci s krajským operačním a informačním střediskem, zdravotnickou záchrannou službou, policií, řídícím střeleb a dalšími složkami potřebnými pro zdárný průběh zásahu. A proto není vůbec lehké si udržet správný nadhled u velení zásahu takového rozsahu.
Velitel zásahu musí mít přehled o celkové situaci u zásahu i o dění na jednotlivých úsecích. Musí v co nejkratší době zformovat štáb, který mu pomůže vytvořit podmínky pro velení a řízení zásahu,
popisuje zkušenosti ze cvičení Radek Kábele.
Cvičení na simulačních technologiích je velkým přínosem pro všechny zúčastněné. Proto v nich budou vojenští hasiči i nadále pokračovat.
Sekce podpory ministerstva obrany