Simulovaná srážka vlaku v železničním tunelu v Mostech u Jablunkova prověřila složky IZS
Jak jsou jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému (IZS) a personál krajské Nemocnice Třinec schopny zvládnout mimořádnou hromadnou dopravní nehodu s velkým počtem těžce zraněných lidí? S profesionální jistotou. Dne 8. října 2019 to ukázalo taktické cvičení v železničním tunelu v Mostech u Jablunkova.
Každý rok vybereme jednu nemocnici v kraji, která si za účasti složek IZS v praxi prověří svůj traumatologický plán.
Cvičit je nutné proto, aby zaměstnanci nejenom věděli, jak se chovat a co dělat v mimořádných situacích, ale aby se doporučené postupy vžily a zautomatizovaly,
uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.
Dodal, že tentokrát bylo cvičení výjimečné rozsahem i umístěním nehody v železničním tunelu a vysokým počtem těžce zraněných lidí.
Simulace nehody i ‚zranění‘ figuranti působili autenticky, jsem přesvědčen o tom, že nezaujatí a neinformovaní pozorovatelé si mysleli, že došlo ke skutečnému neštěstí.
Všichni účastníci cvičení – policisté, profesionální a dobrovolní hasiči, Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a personál nemocnice vše zvládli s naprostou profesionální jistotou a potřebným klidem,
zhodnotil náměstek hejtmana Martin Gebauer.
K simulované nehodě došlo v železničním tunelu Mosty u Jablunkova – Svrčinovec, kde se střetla vlaková souprava s nákladem uvolněným z protijedoucího vlaku.
Nehoda s následně vzniklým požárem si vyžádala 14 těžce a středně těžce zraněných lidí, 15 osob bylo zraněno lehce, 22 bez zranění. Strojvůdce utrpěl poranění neslučitelná s životem a na místě zemřel.
Zranění účastníci nehody pak byli transportováni do Nemocnice Třinec, kde byl aktivován a procvičen postup podle traumatologického plánu nemocnice.
Prověřování účinnosti traumatologického plánu v Nemocnici Třinec se zúčastnili také zástupci ostatních nemocnic Moravskoslezského kraje i nemocnice z polského Cieszyna. Sledovali hlavně reakci a provázanost jednotlivých pracovišť nemocnice.
Cvičení takového rozsahu umožňuje ověřit si připravenost personálu zvládat tyto mimořádné a nečekané události, prověřit koordinaci, kooperaci a informovanost mezi jednotlivými odděleními.
Akce rovněž prověřila jazykové znalosti našich zdravotníků, neboť někteří z fiktivních pacientů byli cizinci. Těší nás, že dnešní nácvik nám potvrdil, že i při tak vážné hromadné události jsme schopni adekvátně reagovat a všichni vědí, jak mají postupovat,
dodal ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Matušek.
Taktického cvičení složek IZS a prověření účinnosti traumatologického plánu Nemocnice Třinec se zúčastnilo 12 jednotek moravskoslezských hasičů včetně jednotky ze slovenské Čadce, 24 záchranářů Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, 26 policistů a 62 figurantů (52 účastníků nehody, 10 rodinných příslušníků).