Po 66 hodinách byl ukončen zásah hasičů ve Slepoticích, kde likvidovali chov nakažený ptačí chřipkou
V neděli 16. února 2020 veterináři zjistili virus ptačí chřipky v chovu brojlerů a krůt na velkochovu Moras, a.s., ve Slepoticích. Jde o druhý případ nákazy v České republice.
A druhý případ v Pardubickém kraji. Prvně se ptačí chřipka vyskytla v našem kraji 20. června 2007 na farmě v Tisové nedaleko Vysokého Mýta.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Virus se šíří kontaktem s ostatními ptáky, vzduchem, kontaminovanými dopravními prostředky, technikou, nářadím, krmivem a znečištěnou obuví a oděvem.
Existuje možnost přenosu viru tažnými a migrujícími volně žijícími ptáky, zejména vrubozobými (vodními). Inkubační doba nemoci je 3 až 7 dní. Jedná se o typ ptačí chřipky H5N8 vysoce patogenní vir, u kterého nebyl prokázán přenos na člověka.
Obyvatelům obce ani v okolí žádné nebezpečí ani zdravotní rizika nehrozí. Farma je uzavřena a chov zcela izolován. Obyvatelé s nakaženými zvířaty do styku nepřichází.
Vyhlášena byla ochranná tříkilometrová pásma a také desetikilometrová pásma zvýšeného dozoru. Pro občany to znamená, že musí sledovat zdravotní stav domácí drůbeže, nepřesouvat drůbež ani produkty chovu a nepořádat výstavy.
V současné době je uzavřeno ohnisko viru (areál farmy). Vyčištění farmy bude zahájeno v noci z pondělí 17. na úterý 18. února 2020.
Připraveni jsou profesionální hasiči. Na cestě je i hasičská technika ze Záchranného útvaru HZS ČR v Jihlavě a Hlučíně.
Jedná se o 130 tisíc brojlerů a 7 tisíc krůt. Celkem asi 430 tun drůbeže. Farma bude v noci zaplynována smrtícím plynem oxidem uhelnatým a ráno hasiči spolu se zaměstnanci firmy budou nakládat drůbež nakládat. Následně pracovníci Krajské veterinární správy zajistí převoz usmrcené drůbeže do kafilerie.
18.02.2020 08:00
Hasiči v pondělí 17. února kolem 20 hodiny začali utěsňovat halu s drůbeží. Poté započalo samotné zaplynování oxidem uhličitým. Zaplynována byla jedna hala, kde bylo 7 tisíc krůt. Všichni zasahující musí v ohnisku nákazy používat ochranné jednorázové obleky, gumové rukavice a chránit si musí i dýchací cesty.
Plyn byl vpouštěn do haly celou noc. Zaplynování je složitý proces, při kterém je postupně zvyšována koncentrace oxidu uhličitého tak, aby zvířata nejprve usnula a poté se už neprobudila.
Po ukončení zaplynování hasiči změří koncentrace v hale, která se následně vyvětrává a až poté se pustí zasahující hasiči do haly, kde bude drůbež nakládána a následně vyvážena.
18.02.2020 15:00
Kolem 10. hodiny se započalo se zaplynováním druhé haly. V první hale již naplno probíhá vyklízení drůbeže a potrvá minimálně do 15. hodiny. Celý den se zde v ohnisku nákazy, tedy uvnitř haly, střídají po 30 minutách vždy jednotlivé skupiny asi 24 hasičů. Bude-li potřeba, počet hasičů bude navýšen.
Manipulace s usmrcenou drůbeží je velmi náročná. Krůty váží kolem 20 kg.
Hasiči spolu s veterináři zasahují v ochranných oděvech a opět provádí utěsňovací a zaplynovací práce.
Na druhou halu byla nasazena stejná technologie, ale s větším množstvím oxidu uhličitého než u první haly.
Kolem 11.30 hodin byl naplněn první kamion s usmrcenou drůbeží, projel dekontaminační sprchou pro techniku a zamířil do kafilérie Věž (Havlíčkobrodsko).
Druhý kamion zamířil do kafilérie kolem 13 hodiny. Přesun do kafilérie trvá zhruba 2 až 3 hodiny – záleží na hustotě provozu.
18.02.2020 20:00
V úterý v odpoledních hodinách zasedl opět štáb velitele zásahu. Velitel shrnul před všemi členy štábu dosud provedené úkony. Zástupci veterinární správy poděkovali za dosavadní spolupráci s hasiči. Epizootolog MVDr.
Radek Axman z Krajské veterinární správy Pardubického kraje podotkl, že likvidace přes 400 tun drůbeže v takovémto čase nemá v České republice obdobu a takové množství drůbeže nelikvidoval nikdo ani v celé Evropě.
Na zásahu se podílejí profesionální hasiči z HZS Pardubického kraje a Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína a Jihlavy. Nechybí dobrovolné jednotky se podílejí zejména na dopravě vody k dekontaminaci osob a techniky
Metoda zaplynování hal oxidem uhličitým byla úplně poprvé v České republice vyzkoušena při ptačí chřipce v Pardubickém kraji, a to v roce 2007 v Kosoříně. Jelikož se metoda osvědčila, hasiči ji ihned nasadili i na likvidaci mimořádné události ve Slepoticích.
Hasičům se během odpoledne podařilo zcela vyvézt všechnu drůbež z první haly a začít mohla desinfekce haly i podestýlky. Pozdě odpoledne bylo započato s odvětráváním druhé zamořené haly oxidem uhličitým.
V 17.15 hodin vstoupili hasiči v ochranných oděvech prvně do haly číslo dvě a započali s vyvážením krůt usmrcených oxidem uhličitým. Velitel zásahu by rád dokončil během večera vyklizení druhé haly.
19.02.2020 20:00
Ve středu 19. února čekají na hasiče další dvě haly a postup likvidace bude stejný – nejprve utěsnit, následně zaplynovat, a poté halu vyklidit. V první hale byly krůty vážící až 20kg a v druhé hale brojleři. Druhou halu se podařilo vyklidit v úterý kolem 23 hodiny. Do třetí haly plné brojlerů byl vpuštěn plyn ve středu ráno v 5 hodin. Zaplynování bylo ukončeno zhruba v 7.40 hodin. Poté byla hala odvětrána.
Tým zasahujících hasičů byl dnes posílen o dalších asi 30 příslušníků ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, Zbiroh a Jihlava. Celkem hasiče ještě čekají tři haly, z toho jedna je dvoupatrová.
Po provedené likvidaci drůbeže a vyvezení do kafilerie budou všechny objekty postupně vydezinfikovány. Po vynesení drůbeže hasiči provedli dezinfekci podestýlky. Poběží zde 24hodinová lhůta. A poté nastane vyklizení podestýlky ze všech hal, kterou provede již specializovaná firma. Následovat bude závěrečné mytí a dezinfekce objektu.
Zásah je pro hasiče velmi náročný, nejen fyzicky, ale i psychicky. Nejtěžší byla likvidace první haly, kde byla drůbež o hmotnosti kolem 20 kg. Hasičům prochází pod rukama stovky tun drůbeže. Hasiči stále pracují v ochranných oblecích.
20.02.2020 09:00
Dnes, ve čtvrtek 20. února, čeká na hasiče poslední hala plná brojlerů (50 tun drůbeže). V 5 hodin ráno hasiči započali s utěsněním poslední haly a následně byla hala zaplynována. Na jednu halu je zhruba zapotřebí 5 m3 CO2.
Hasiči po likvidaci drůbeže a vyvezení kadáveru do kafilerie ve všech již vyklizených objektech postupně provedli dezinfekci (roztokem virkonu) podestýlky a hned zde běží „aktivní“ 24hodinová lhůta.
A poté nastane vyklizení podestýlky ze všech hal, kterou si provede již firma Moras, a.s., pod dohledem veterinářů. Následovat bude závěrečné mytí a dezinfekce objektu. Dle veterinářů se mohou novou drůbeží opět haly zaplnit až za 30 dní.
I nadále je prováděna dekontaminace zasahujících hasičů (persterilem) i mobilní techniky (roztokem virkonu).
20.02.2020 18:56
Zásah ve Slepoticích byl ukončen. Hasiči zasahovali 66 hodin, zlikvidováno bylo 430 tun drůbeže – 138 tisíc kusů, což v ČR nemá obdobu. Použito bylo 25 tun oxidu uhličitého a stovky litrů dezinfekce, do kafilérie odjelo 15 souprav.
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Seriál: Ptačí chřipka a hasiči
Soubor typové činnosti IZS: STČ 11 – Chřipka ptáků
Typová činnost obsahuje postup složek integrovaného záchranného systému (dále jen „IZS“) při záchranných a likvidačních pracích v případě žádosti orgánu veterinární…
Královéhradečtí hasiči budou pomáhat při likvidaci ptačí chřipky v komerčním chovu kachen v Dobřenicích
Veterináři ze Státní veterinární správy potvrdili nákazu ptačí chřipky v komerčním chovu kachen v Dobřenicích na Královéhradecku. Vzhledem k množství ptactva byl…
- ▶ Video
V Sedlčanech hasiči z hlučínského záchranného útvaru pomohou s likvidací chovu kvůli ptačí chřipce
Zatímco od 2. 1. zasahuje jednotka ZÚ ze Zbirohu ve velkochovu drůbeže v Brodu nad Tichou, ta z Hlučína se přesunula v úterý v podvečer do Sedlčan, kde byl zjištěn nový…
- ▶ Video
V Brodu nad Tichou na Tachovsku hasiči spolupracují při likvidaci ohniska ptačí chřipky
Ve velkochovu nosnic společnosti Česká drůbež s. r. o v obci Brod nad Tichou na Tachovsku v Plzeňském kraji byla 30. 12. 2022 vyšetřením ve Státním veterinárním ústavu…
Ptačí chřipka se objevila v dalších chovech na Královéhradecku, hasiči pomáhali s likvidací
Už devětkrát zasahovali hasiči za uplynulý měsíc při výskytu nebezpečné nákazy ptačí chřipkou v chovech drůbeže v Královéhradeckém kraji. Ve středu 21. 4. 2021 muselo…
Hasiči zasahovali v dalším ohnisku ptačí chřipky, tentokrát ve Starém Bydžově
Už sedmý zásah v ohnisku nákazy ptačí chřipkou mají za sebou za uplynulé tři týdny hasiči v Královéhradeckém kraji. Nově potvrdili tento týden veterináři nákazu virem…
Při zásahu ve velkochovu s ptačí chřipkou v Kosičkách bylo nasazeno 38 jednotek hasičů
Tři dny, 38 jednotek hasičů, více než 400 zasahujících. Profesionální a dobrovolní hasiči z různých koutů Královéhradeckého kraje se sjížděli do obce Kosičky, kde ve…
Během prvního dne likvidačních prací ve velkochovu drůbeže v Kosičkách bylo nasazeno 130 hasičů
Po technické, logistické i organizační stránce jeden z nejnáročnějších zásahů krajského hasičského záchranného sboru, tak by se dal popsat zásah při výskytu ptačí…
Královéhradečtí hasiči jsou nasazeni v dalších ohniscích ptačí chřipky, součinnost poskytne i Záchranný útvar
Krajská veterinární správa požádala Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje o další pomoc při provádění záchranných a likvidačních prací v chovech zasažených…
Na žádost Krajské veterinární správy likvidují v obci Slibovice hasiči chov kachen, u kterých se prokázala nákaza subtypem ptačí chřipky H5N8. V tomto chovu je 7300 kachen a zhruba 45 000 vajec. Předpokládaná doba zásahu je 7 hodin.